JU Kulturni centar ,,Nikola Đurković'' Kotor, Gradska biblioteka i čitaonica u saradnji s Omladinskim klubom Kotor organizovali su 26. 08. 2024. godine psihoedukativni trening "Osjeti, pa kaži" koji je namijenjen adolescentima sa ciljem osvješćivanja emotivnih i komunikacionih obrazaca, te nudi edukaciju o posljedicama ovakvih obrazaca i o njihovim funkcionalnim alternativama. Trening je vodila MA Anja Simonović.
Četvoročasovni trening se sastojao iz dvije povezane radionice. Prva radionica adresira izražavanje osjećanja i pomaže mladima u prepoznavanju poteškoća sa emocionalnom ekspresijom. Ova radionica je, takođe, korisna u razumijevanju nastanka navedenih poteškoća i instruiše mlade o načinima njihovog prevladavanja. Druga radionica u svoj fokus stavlja podučavanje polaznika o razlikama između asertivnog, pasivnog i agresivnog načina komuniciranja i kroz praktične primjere daje okvir za implementiranje efikasnije i adekvatnije komunikacije u svakodnevnim odnosima.
MA Anja Simonović je asistentkinja na Departmanu za psihologiju Fakulteta za medije i komunikacije, kao i doktorand studija psihologije na Filozofskom fakultetu u Beogradu, gdje je završila i master studije kliničke psihologije. Pored akademske karijere, svoj doprinos mentalnom zdravlju mladih pruža i na Institutu za mentalno zdravlje u Beogradu i u Centru za mlade "CEZAM", gdje radi savjetodavno sa adolescentima, ali i u okviru privatne psihoterapijske prakse, kroz rad sa djecom i mladima i njihovim porodicama, u svojstvu sistemskog porodičnog psihoterapeuta. Član je različitih strukovnih udruženja, aktivna je autorka naučnih radova i organizatorka i učesnica mnogobrojnih konferencija, kongresa i skupova iz svoje naučne oblasti.
Predavanje za mlade na temu ,,Odgovornost prema kulturnom nasljeđu" održala je Anja Todorović, master arhitekture. Govorila je o projektu “Revitalizacija i rekonstrukcija Zgrade zatvora u Starom gradu Kotoru i prenamjena za potrebe Kreativnog HUB-a sa rezidencijama” koji je implementiran u sklopu “3C - Pogranične razmjene za razvoj kulturnih i kreativnih industrija“, finansirane u okviru IPA Programa pogranične saradnje IT-AL-MNE. Realizaciju projekta je sprovelo Ministarstvo prosvjete, nauke, kulture i sporta Crne Gore (investitor) u saradnji sa izvođačkom firmom iz Srbije i Crne Gore (KOTO Beograd/Podgorica). Stari austrougarski zatvor zaštićen je kao individualno kulturno dobro i kao dio Prirodno-kulturno-istorijske regije Kotor, UNESCO-ove svjetske baštine.
Zgrada zatvora sagrađena je sredinom 19. vijeka po projektu arhitekte Marka Benzona. Na mjestu Zatvora nalazio se srednjovjekovni sakralni kompleks sa crkvom sv. Križa i samostanom časnih sestara franjevki.
Stari zatvor nakon adaptacije i rekonstrukcije ima brojne inovativne aspekte: istorijske, društvene, ekonomske, kulturne i obrazovne sa mogućnošću transformacije i multifunkcionalnog korišćenja. Prvi korak prilikom rekonstrukcije odnosio se na pažljivo čišćenje i analizu konstrukcije, istraživanja i izradu fotodokumentacije, nakon čega su obavljeni radovi na pažljivom uklanjanju starih maltera i dograđenih konstrukcija te čišćenja vegetacije. Cijela zgrada je statički stabilizovana, rekonstruisani su urušeni drveni krov, tavanice, bravarija i sistem odvodjenja vode. Obnovljeni su unutrašnji malteri, podovi, stolarija i fasada. Paralelno se radilo na istraživanju, dokumentovanju, konzervaciji i restauraciji zidnih slika i dekoracije na kamenim okvirima.
HUB će služiti za rad i boravak umjetnika te za organizaciju događaja važnih za lokalnu zajednicu i javnost koja će im moći prisustvovati. Objekat predstavlja odličan primjer kako se kulturna dobra mogu ponovo koristiti na održiv način, doprinoseći razvoju lokalne zajednice i kulture regiona sa posebnim akcentom na dalja istraživanja.
Kroz spomeničke vrijednosti objekta, rentiranje prostora umjetnicima, organizaciju izložbi i predstava, korišćenje prostora suvenirnice i restorana, HUB će doprinositi jedinstvenim vrijednostima grada. Objekat ima obezbjedjen ulaz za osobe sa posebnim potrebama, omogućen je pristup liftu kao i nesmetano
kretanje kroz objekat.
Nakon prezentacije učesnici su obišli zgradu nekadašnjeg zatvora u Starom gradu, sada Kreativnog haba. Predavanje je organizovala Gradska biblioteka i čitaonica Kotor u saradnji s Omladinskim klubom Kotor.
JU Kulturni centar „Nikola Đurković“ Kotor, Gradska biblioteka i čitaonica, povodom Međunarodnog dana poezije − 21. marta, u četvrtak 21. marta sa početkom u 12 sati organizovala je Opštinsko takmičenje u recitovanju. Svrha ovoga dana jeste promocija čitanja, pisanja poezije, ali i davanje podsticaja i priznanja kako pojedincima, tako i raznim poetskim pokretima.
Takmičenje se održalo za osnovne škole u dvije kategorije: I kategorija od 1. do 5. razreda, II kategorija od 6. do 9. razreda, za srednje škole III kategorija. Učestvovalo je ukupno 34 učenika.
Osnovnu školu “ Ivo Visin” Prčanj predstavljali su: Tamara Pajević sa mentorkom Jelenom Kitić, Nastasija Ivanović mentorkom Mirjanom Knežević, Kosta Ćetković i Dunja Popović sa mentorkama Tatjanom Došljak i Savkom Tešović.
Iz OŠ “Veljko Drobnjaković” Risan nastupile su: Hana Kokot sa mentorkom Ninom Kasalicom, Anja Jovanović sa mentorom Adrijanom Krcunović, Jana Nišavić i Una Marija Kokot sa mentorkom Slavicom Nedić.
OŠ “Narodni heroj Savo Ilić” predstavljali su: Jakša Vukmirovića sa mentorkom Tanjom Roganović, Nikolina Radošević sa mentorkom Svetlanom Stjepanović, Viktor Danilović i Maja Plamenac sa mentorkom Aleksandrom Sindik Milićević
Iz OŠ “ Nikola Đurković” Radanovići nastupili su: Jana Gezović i Miloš Mršulja sa mentorkom Radom Trifunovuć, kao i Jovana Lončar i Sara Vukšić sa mentorom Lukom Vujičićem.
Iz OŠ “Njegoš” predstavili su se: Milka Mirković sa mentorkom Marijom Pilastro, Elena Maroš, Ksenija Kovačević i Irina Kaluđerović sa mentorkom Tatjanom Krstičević i Andrea Rapovac sa mentorkom Katarinom Stijepović.
Gimnaziju Kotor su predstavljali: Marta Borović, Anastasija Kovačević, Kristina Kelemen, Elena Simović, Sara Kuzunović, Irina Bulajić, Filip Popović i Dimitri Drašković.
Iz JU Resursni centar za sluh i govor “ Dr Peruta Ivanović” nastupile su: Anastasija Dragićević, Nikolin Marijana I Milena Jurišević.
Srednju pomorsku školu predstavili su Luka Knežević i Milan Popović.
Žiri u sastavu Marija Starčević, rukovoditeljka Gradske biblioteke i čitaonice Kotor, Andrea Ćoso prof. muzike i Danijela Nikčević, bibliotekarka u Pomorskom muzeju Crne Gore, ocjenjivao je dikciju, prirodnost, izražajnost i sugestivnost recitovanja, kao i da li je izbor pjesme primjeren uzrastu recitatora.
Pobjednici po kategorijama su:
Prva kategorija
1. Tamara Pajević, IV razred, Snežane Dabović „Vanzemaljci“, OŠ „Ivo Visin“, Prčanj
2. Nikolina Radošević, V razred, Brana Crnčević “Kako se pišu pesme”, OŠ “Narodni heroj Savo Ilić”, Dobrota
3. Hana Kokot, III razred, Mika Antić “Plava zvezda”, OŠ “Veljko Drobnjaković”, Risan
Jakša Vukmirović, IV razred, Tode Nikoletić: “Prazna priča”, OŠ “Narodni heroj Savo Ilić”, Dobrota
Druga kategorija
1. Viktor Danilović, VII razred, Tode Nikoletić: “Sofija”, OŠ “Narodni heroj Savo Ilić”, Dobrota
2. Ksenija Kovačević, VIII razred, Mika Antić: “Pesma za nas dvoje”, OŠ “Njegoš”, Benovo
3. Una Marija Kokot, VII razred, Elizabeta Georgijeva: “Devojčica sa hiljadu snova”, OŠ “Veljko Drobnjaković”, Risan
Maja Plamenac, VII razred, Elizabeta Georgijeva: “Pubertetska kriza”, OŠ “Narodni heroj Savo Ilić”, Dobrota
Treća kategorija:
1. Filip Popović, III razred , Dragana Mrkić: ,, Njoj'', Gimnazija
2. Irina Bulajić, III razred, Brana Petrović: ,,Svetlost iznenada”, Gimnazija
3. Marta Borović, I razred, Desanka Maksimović: “Pitanje”, Gimnazija
U toku žiriranja, sa učesnicima se družila književnica Jelena Vukić koja je u razgovoru s bibliotekarskom savjetnicom Jelenom Vukasović predstavila novu knjigu poezije ,,Zelena krava’’. Program su vodili Marta Borović i Drago Rapovac, učenici prvog razreda Gimnazije Kotor.
Omladinski klub Kotor u saradnji sa Gradskom bibliotekom i čitaonicom kotor organizovao je trodnevni događaj "Trampa Knjiga" u prostorijama Omladinskog kluba od 28. 02. do 1. 03. 2024. Događaj je bio veoma posvećen a cilj je bio promocija čitanja kod mladih. Gradska biblioteka i čitaonica Kotor za ovu priliku sedamdeset aktuelnih naslova iz fonda duplikata.
JU Kulturni centar “Nikola Đurković” Kotor organizuje radionice izrade karnevalske maske za djecu i mlade uzrasta od 12 do 18 godina. Radionice će voditi Boris i Snežana Radović, dugogodišnji i više puta nagrađivani učesnici kotorskog karnevala. Prva radionica će se održati u srijedu, 31. januara sa početkom od 18h. Radionice će se održavati svake naredne srijede, zaključno sa 21. februarom, u trajanju od 90 minuta. Cilj radionice je da polaznici zajedno sa mentorima osmisle i kreiraju masku na radionicama, a zatim da sa istom nastupe na Tradicionalnom zimskom karnevalu, u nedjelju 25. februara.
Zainteresovani učesnici se mogu prijaviti na broj telefona 067 644 347 do utorka, 30.januara.
Povodom obilježavanja 27. decembra, Dana bibliotekara Crne Gore, JU Kulturni centar ,,Nikola Đurković'' Kotor, Gradska biblioteka i čitaonica u saradnji s Gimnazijom Kotor, a na inicijativu bibliotekarki Svetlane Kikanović i Jelene Vukasović, organizovala je za učenike predavanje ,, Pregled istorije bibliotekarstva u Boki Kotorskoj'' predsjednice Udruženja bibliotekara Crne Gore i bibliotekarske savjetnice Jasmine Bajo. Učenici koji su prisustvovali predavanju su dobili besplatnu članarinu u Gradskoj biblioteci i čitaonici Kotor.
S obzirom na to da je stepen razvoja bibliotekarstva, u bilo kom društvu, ogledalo kulturnog i civilizacijskog stanja zajednice, Kotor je oduvijek bio na veoma visokom stepenu kulturnog i civilizacijskog razvitka, još od benediktinskih skriptorija u srednjem vijeku i izuzetno značajnih crkvenih biblioteka: Franjevačke biblioteke, Biskupijske biblioteke, Biblioteke Srpske pravoslavne crkve u Kotoru do preteča narodnog bibliotekarstva u Boki Kotorskoj, čitaonica i društava koja su postojala od kraja XVIII vijeka do dvadesetih godina XX vijeka. Najstarija javna biblioteka u Crnoj Gori upravo je ,,Biblioteka opštestva Risanskog'', osnovana u Risnu 1835. godine. Baštineći ovu bogatu tradiciju danas usješno rade Gradska biblioteka i čitaonica Kotor, Pomorska biblioteka, Biblioteka Gimnazije Kotor, kao i biblioteke koje postoje u sastavu institucija kulture u Kotoru: Pomorskog muzeja Crne Gore u Kotoru, Istorijskog arhiva u Kotoru, OJU ,,Muzeja Kotor''.
Gradska biblioteka i čitaonica Kotor i ove godine učestvuje u akciji BIBLIOTEKE ZA STUDENTE, koja podrazumijeva besplatan upis u narodne biblioteke 5. oktobra 2023. godine za sve studente u Crnoj Gori, bez obzira na to da li studiraju na državnom ili privatnim univerzitetima.
Povodom obilježavanja Svjetskog dana knjige i autorskih prava na Pomorskom fakultetu Kotor 24. aprila j2023. godine održano je predavanje u Računarskom centru ove visokoobrazovne ustanove.
Putem ZOOM-a prisutne je najprije pozdravio prorektor za nastavu Univerziteta Crne Gore, prof. dr Veselin Mićanović, a zatim i dekanica Filozofskog fakulteta, prof. dr Tatjana Novović. U ime organizatora potom se obratio dekan Pomorskog fakulteta, prof. dr Špiro Ivošević.
,,Institucionalno možemo da vodimo računa i da unaprjeđujemo nekada diplomske, a sada master i doktorske radove vodeći računa o autorstvima i izdavaštvu. Prije tri godine smo uspostavili Kotor International Maritime Conference koja će ove godine biti održana treći put zaredom. Ona bez izdavaštva ne bi na odgovarajući način bila utemeljena, pa smo zato naš Zbornik koji se izdaje već pet decenija, preinačili u međunarodni časopis. Stvaramo preduslove da budemo institucija na kojoj će sve ono što se stvori, biti i zapisano. Vjerujem da će to biti podstrek i za naše profesore, da u vremenu koje dolazi, pored naučnih radova koji predstavljaju strateški vid za razvoj svakog pojedinca, intenziviramo izdavaštvo određenih publikacija”, kazao je, između ostalog, Ivošević.
Bibliotekarka, Nataša Gobović, govorila je ovom prilikom o istorijatu i radu Pomorske biblioteke koja je zajednička za tri Univerzitetske jedinice u Kotoru (Pomorski fakultet, Fakultet za turizam i hotelijerstvo i Institut za biologiju mora).
Bibliotekarke Pomorskog muzeja Crne Gore Kotor, Dijana Đurašković i Gradske biblioteke i čitaonice Jelena Vukasović, imale su osvrt na stare i rijetke knjige iz zbirki Pomorskog muzeja Crne Gore i Gradske biblioteke i čitaonice Kotor.
Đurašković navodi da Pomorski muzej Crne Gore u Kotoru u svojoj biblioteci ima bogatu zbirku starih i rijetkih knjiga, većinom pomorske tematike koje ujedno predstavljaju kulturno dobro i dio su bogate pomorske baštine Boke Kotorske.
,,Staru i rijetku građu čine knjige iz vremena XVII, XVIII i i prve polovine XIX vijeka, pisane uglavnom na italijanskom, njemačkom, francuskom, latinskom, hrvatskom i srpskom jeziku. Knjige u biblioteci Pomorskog muzeja su uglavnom stručna literatura iz oblasti pomorstva i pomorskog školstva, kao i određen broj knjiga s drugim tematikama iz opšte istorije, putopisa, etnologije, istorije umjetnosti i književnosti. Stare i rijetke knjige iz zbirke pomorske biblioteke brodski dnevnici i portolani pisani rukom, knjige privilegija date uglednim porodicama iz Boke unikatni su primjerci od ogromnog značaja za istoriju pomorstva i istinski su svjedoci jednog vremena kojeg se moramo s poštovanjem uvijek sjećati”, kazala je Đurašković.
U Gradskoj biblioteci, prema riječima bibliotekarke Jelene Vukasović, fond starih i rijetkih knjiga broji 856 bibliotečkih jedinica.
,,One se starinom i značajem uklapaju u ambijentalni i civilizacijski kod Kotora-grada svjetske kulturne baštine pod zaštitom UNESCO-a. Fond obuhvata 738 bibliotečkih jedinica monografskih publikacija koje po standardima pripadaju zbirci stare i rijetke knjige, od kojih 76 bibliotečkih jedinica izdatih od 1849. do 1900. godine, te 662 publikacijr koje su izdate su od 1900. do 1945. godine. Fond obuhvata i 98 bibliotečkih jedinica koje pripadaju serijskim publikacijama. U pitanju su časopisi Zapisi, glasnik cetinjskog istorijskog društva, izdati od 1931. do 1938. godine, zatim, Istorijski zapisi, organ istorijskog društva Cetinje iz 1941. godine i Srpski književni glasnik izdat u Beogradu, 1922. godine”, objašnjava Vukasović.
Ona je istakla da je u Gradskoj biblioteci i čitaonici Kotor u toku rad na digitalizovanju publikacija iz zbirke Stara i rijetka knjiga zahvaljujući projektu “Unapređenje znanja i vještina bibliotekara u oblasti digitalizacije-od slike do pretraživosti”, koji je realizovan 2021/22. kroz Međunarodni fond za pomoć kulturi i obrazovanju Ministarstva spoljnih poslova SR Njemačke i Gete instituta u Beogradu.
Predavanje je zaključila prodekanica za nastavu Pomorskog fakulteta, prof. dr Milena Dževerdanović Pejović porukom da “svi treba da se vratimo knjizi, lijepoj riječi, a da pri tom budemo čisti u smislu pisanja, etike i pripadanja jednoj akademskoj zajednici”.
Moderatorka programa je bila prodekanica za razvoj i inovacije Pomorskog fakulteta Kotor, prof. dr Tatijana Dlabač.
JU Kulturni centar „Nikola Đurković“ Kotor, Gradska biblioteka i čitaonica u saradnji Bibliotekom Gimnazije Kotor povodom Svjetskog dana voda koji se obilježava širom svijeta 22. marta u cilju skretanja pažnje na izuzetnu važnost vode i vodnih resursa organizovala je prezentacije za učenike Gimnazije Kotor i devetih razreda osnovnih škola sa teritorije opštine Kotor na temu: ,,Ko vodu brani na pravoj je strani!’’ Prvu prezentaciju su pripremile učenice 1-1: Andrea Brguljan, Nikoleta Drašković, Anja Komar i Marija Marić, a drugu učenice 1-2 razreda: Kristina Ivanović i Paola Pavličević pod mentorstvom profesorice Aleksandre Jovanović. Učenici devetih razreda pročitali su nekoliko legendi vezanih za nastanak kotorskih rijeka iz knjige Tomislava Grgurevića: ,,Legende iz Boke Kotorske’’.
Inicijativa za obilježavanje Svetskog dana vode potekla je sa Konferencije Ujedinjenih nacija o životnoj sredini i održivom razvoju, održane 1992. godine u Rio de Žaneiru. Generalna Skupština UN je usvojila rezoluciju kojom je odredila 22.mart svake godine za Svjetski dan vode.