Opštinsko takmičenje u recitovanju za učenike osnovnih i srednjih škola održano je 21. marta 2025. godine povodom Svjetskog dana poezije.
Pobjednici po kategorijama:
I kategorija
Prvo mjesto – Jakov Džudović, OŠ ,,Narodni heroj Savo Ilić", Dobrota
Drugo mjesto – Jakša Vukmirović, OŠ ,,Narodni heroj Savo Ilić", Dobrota
Treće mjesto - Iva Radović, OŠ ,, Veljko Drobnjaković", Risan
II kategorijia
Prvo mjesto - Blanka Bilafer, OŠ ,, Veljko Drobnjaković", Risan
Drugo mjesto – Teodora Kokot, OŠ ,, Veljko Drobnjaković", Risan
Treće mjesto dijele -Maja Plamenac, OŠ ,,Narodni heroj Savo Ilić", Dobrota i Dražen Janković, OŠ ,,Njegoš", Kotor
III kategorija
Prvo mjesto – Dimitri Drašković, Gimnazija Kotor
Drugo mjesto - Gracija Bajo, Gimnazija Kotor
Treće mjesto dijele – Filip Popović i Elena Simović, Gimnazija Kotor
Učestvovali su:
I kategorija
Dunja Dabić i Ilija Mihović iz OŠ “Ivo Visin” Prčanj, Iva Radović i Hana Kokot iz OŠ “Veljko Drobnjaković” Risan, Sara Vulović i Milijana Antović iz OŠ “Njegoš”, Jakov Džudović i Jakša Vukmirović iz OŠ “Narodni heroj Savo Ilić”Dobrota,l Mara Gezović i Zoe Nikolić iz OŠ “Nikola Đurković” Radanovići.
ÌI kategorija
Milena Milovanović i Matija Labović iz OŠ “Ivo Visin”, Blanka Bilafer i Teodora Kokot iz OŠ. “ Veljko Drobnjaković”, Dražen Janković i Irina Kaluđerović iz OŠ “Njegoš”, Ivana Nikolić i Maja Plamenac iz OŠ “Narodni heroj Savo Ilić” , David Tanasković i Sara Marakovski iz OŠ “Nikola Đurković”.
III kategorija
Dimitri Drašković, Filip Popović, Anastasija Kovačević, Hana Veselinović, Gracija Bajo, Elena Simović, Sara Kuzunović, Marta Borović i Aleksandra Dimitrovski iz Gimnazije Koto i Vasilije Ševaljević iz Srednje pomorske školu Kotor.
Žiri je radio u sastavu: Marina Dulović, prof. klavira, Marija Starčević, rukovoditeljka Gradske biblioteke i čitaonice i novinarka Radio Kotora Nataša Jotić.
Program su vodili Marta Borović i Drago Rapovac.
U pratećem programu su učestvovali: Ksenija Kovačević i Tomislav Radović, učenici OŠ ,,Njegoš'.
JU Kulturni centar „Nikola Đurković“/Gradska biblioteka i čitaonica Kotor u saradnji sa Hrvatskom nastavom Crne Gore i Kućom Vlaha Bukovca iz Cavtata organizovali su kreativnu radionicu za djecu „Čudesan svijet kamišibaja“ u srijedu 12. marta u čitaonici Biblioteke.
Radionici su prisustvovali učenici III razreda OŠ „Njegoš“ sa učiteljicom Sanjom Kapetanović, polaznici Hrvatske nastave u Crnoj Gori – Kotor sa učiteljicom Majom Širola Pean, kao i zainteresovana djeca u pratnji roditelja.
Prisutne su najprije pozdravile rukovoditeljka Gradske biblioteke Marija Starčević i učiteljica Maja Širola Pean, a zatim su radionicu vodile muzejska pedagoškinja Petra Kralj Fox i mr Jelena Kulišić.
Kamišibaj (kamishibai) je umjetnost pripovijedanja uz pomoć slika na maloj drvenoj pozornici. Riječ je o umjetnosti koja spaja sliku i riječ, odnosno podrazumijeva interakciju govora i slike.
Legenda o Mihu Pracatu je za učenike bila jako inspirativna. Sami su Ilustrovali priču i prikazali je pomoću slika na maloj drvenoj pozornici.
Prošlog petka ( 13. XII ) smo se družili sa učenicima VI razreda Osnovne škole "Nikola Đurković" u Radanovićima. Roman za djecu "Kada i sunce mjauče", Elizabete Geogijev bio je povod da razgovaramo o dogodovštinama mačke Žaki, ali i o kućnim ljubimcima i koliko su oni važni u našim životima.
Cilj druženja da se učenici podstaknu na čitanje sa razumijevanjem, te maštovito izražavanje u potpunosti je postignut.
Radionicu su osmislile bibliotekarke Jelena Vukadinović i Jelena Vukasović.
Obilježavanje Dječije nedjelje su posebno lijepi dani u Gradskoj biblioteci i čitaonici Kotor.
U utorak, 1. oktobra posjetli su nas učenici svih drugih odjeljenja Osnovne škole "Njegoš" iz Kotora. Priča "Vuk koji je ispao iz knjige", Tijeri Robertha podstakla je naše drugare na priču o bajkama i nestvarnim bićima i naši drugari su poželjeli da što prije nauče slova i tako otkrivaju svijet knjiga. Cilj druženja da se učenici podstaknu na čitanje sa razumijevanjem, te maštovito izražavanje u potpunosti je postignut.
U četvrtak, 3. oktobra posjetili su nas učenici svih petih odjeljenja Osnovne škole "Narodni heroj Savo Ilić" iz Dobrote. Neobičan kućni ljubimac, pauk Puki i njegov drugar Ognjen, junaci priče Sanje Kovandžić Agatonović, "Ljubimac" pokazali su nam da su djeca i njihovi ljubimci uvijek spremni za praštanje i razumevanje drugih. Naši drugari su analizirali njihove postupke i razmišljanja i ova priča je bila samo povod da nas upoznaju sa svojim kućnim ljubimcima i povjere brojne zajedničke dogodovštine.
U susret Dječijoj nedelji, a povodom Dana evropske baštine 2024, koji su organizovani na temu ,,Baština koja povezuje – kulturne rute i mreže“, JU Pomorski muzej Crne Gore iz Kotora u saradnji sa JU Kulturnim centrom „Nikola Đurković“ Kotor, Gradskom bibliotekom i čitaonicom a pod pokroviteljstvom Ministarstva kulture organizovali su edukativno-pokazne radionice za djecu uzrasta od 9 do 10 godina ,,Zabacimo udicu” koje su se održale 25, 26. i 27. septembra 2024. Učestvovala su djeca iz osnovnih škola iz Kotora, Dobrote, Prčanja i Risna.
U Galeriji Pomorskog muzeja Crne Gore u Kotoru, prvog dana Ilko Marović, mještanin Mula govorio je djeci o običajima, istoriji, tradiciji ribarskog naselja Muo. Nakon toga viša bibliotekaraka Danijela Nikčević i dokumentaristkinja Dijana Đurašković upoznale su djecu sa bokeškim izrazima i rječima vezanim za ribanje.
Drugog dana radionice Predrag Matković, ribar iz Dobrote djeci je govorio o vrstama ribe u zalivu, sa posebnim osvrtom na važnost zaštite mora. Djeca su imala priliku da nauče da vežu udicu. Nakon toga bibliotekarske savjetnice Jelena Vukasović i Jasmina Bajo predstavile su djeci kratak izbor književnih dijela koja obrađuju temu ribanja, počev od Hektorovićevog ,,Ribanja i ribarskog prigovaranja’’ do romana ,,Starac i more’’ Ernesta Hemingveja. Trećeg dana radionice djeca su isplovila ribarskim brodićem Ivana Krivokapića i oprobala se u ribanju štapom i ,,na karolu’’. Svi učesnici radionice su ulovili neku ribu uz svesrdnu pomoć i instrukcije Ivana Krivokapića, a ulovljene ribe su vraćene u more.
Organizujući ovu manifestaciju upoznali smo učesnike sa ovim tradicionalnim zanatom, koji predstavlja i način života stanovnika na samoj obali mora, čime aktivno učestvujemo u očuvanju i promociji kulturne baštine Boke Kotorske i Crne Gore.
Međunarodni dan pismenosti obilježava se svake godine 8. septembra, podsjećajući nas na ključnu ulogu pismenosti u ljudskom životu i društvu. Ovaj dan je ustanovljen 1966. godine od strane UNESCO-a, s ciljem podizanja svijesti o važnosti pismenosti kao osnovnog ljudskog prava i temelja za učenje tokom cijelog života. UNESCO ističe kako je pismenost temeljno ljudsko pravo kao i temelj za cjeloživotno učenje: ono je put k ostvarivanju drugih ljudskih prava, većih sloboda ali i mogućnosti da svatko od nas postane „građaninom svijeta“.
Pismenost nije samo sposobnost čitanja i pisanja, već i sredstvo za unapređenje života pojedinaca, porodica i zajednica. Ona otvara vrata obrazovanju, zapošljavanju, zdravstvu i ravnopravnosti.
Povodom ovog dana u Gradska biblioteka i čitaonica Kotor je 9. septembra u 12 sati organizovala radionicu na kojoj je mlada glumica Lana Vukašinović, studentkinja IV godine Fakulteta dramskih umjetnosti u Beogradu, predstavila svoj poziv i govorila o tome koliko je pismenost važna u životu jednog glumca.
Radionici su prisustvovali učenici osmih razreda Osnovne škole “Njegoš” i Osnovne škole “Narodni heroj Savo ilić” koji su aktivno učestvovali u razgovoru i imali brojna pitanja za našu mladu gošću.
U utorak, 3. 09. družili smo se sa učenicima prvih i drugih razreda Osnovne škole ,,Narodni heroj Savo Ilić " iz Dobrote i njihovim učiteljicama. To je bila prilika da im poželimo srećan i uspješan početak nove školske godine ali i da ih upoznamo sa radom biblioteke i koliko je važno da svoje znanje obogaćuju čitajući knjige. Priča Gorana Markovića "Arči, pas koji volio knjige" i pjesme Simeona Marinkoviča iz zbirke "Ne plašim se više" podstakla je naše drugare na priču o bajkama, drugarstvu i koliko je važno ohrabriti i biti podrška najbližima. Posebno im se svidjela pjesma Simeona Marinkovića "Recitovanje" koja nas je naučila kako da pobijedimo tremu pred neki važni događaj.
Cilj druženja da se učenici podstaknu na čitanje sa razumijevanjem, te maštovito izražavanje u potpunosti je postignut.
U srijedu, 15. maja 2024. godine posjetila su nas djeca iz Integrisanog odjeljenja Osnovne škole "Njegoš" i njihove edukatorke Danica Ognjenović i Sandra Meh. Upoznali smo ih radom biblioteke i uživali su u prelistavanju zanimljivih naslova. Radujemo se njihovom ponovnom dolasku.
Učenice VI, VII I VIII razreda, članice dodatne nastave csbh jezika i književnosti, učestvovale su u radionici ,,I miris i ukus dobre knjige” koju su za njih pripremile savjetnica u Gradskoj biblioteci Jelena Vukasović i profesorica csbh jezika i književnosti Angela Dabetić u utorak, 14. maja 2024. godine.
Radionica je zamišljena kao književni restoran u kojem će od ponuđenih knjiga učenice sastavljati književni meni. Odgovori su bili različiti, kao i knjige koje su im privukle pažnju. Dok su predstavljale svoj jelovnik, imale su zadatak da obrazlože svoje utiske (šta su i zbog čega izabrale da probaju). Uz razgovor o knjigama koje su im se dopale na ,,prvi zalogaj”, promišljale su o dizajnu korica, primamljivosti naslova, da li bi je preporučile i kome. Pitanja su bila usmjerena i na razmišljanje o tome da li možemo suditi o knjizi na osnovu korica.
Na ovaj način se razvija kritičko mišljenje, pokazuje se to da ne treba brzo donositi zaključke, ali i to da svi imamo različite ukuse i afinitete kada su knjige u pitanju.
Zahvaljujemo Jeleni na uvijek uspješnoj i kreativnoj podršci. A najbolji dokaz o zanimljivosti današnjeg druženja nijesu samo slike, već i činjenica da su neke knjige koje su se našle na meniju, već u rukama učesnica radionice.
Svakom djelu (svakom čovjeku) treba pružiti šansu!
Nikada ne znamo šta nas čeka kada otvorimo korice!
(Tekst preuzet sa fb stranice OŠ "Narodni heroj Savo Ilić", Dobrota)
Danas (8.05.2024) smo se družili djecom iz Vrtića "Radost" u Škaljarima i njihovim vaspitačicama Kristinom Konjović i Slađanom Ostojić. S obzirom na to da su djeca bila prvi put u biblioteci, bibliotekarska savjetnica Jelena Vukasović slikovito im je predstavila šta je to biblioteka i kolika je važnost knjige i čitanja za njih. Na kraju im je pročitala priču o vili Alkimi iz knjige ,,Kotorske legendice".
Radujemo se njihovom ponovnom dolasku!