Dobro došli na Internet prezentaciju Gradske biblioteke i čitaonice Kotor.

Sajt je realizovan u sklopu projekta Dubrovnik i Kotor - gradovi i knjige koji su implementirali Gradska biblioteka i čitaonica Kotor u sastavu Kulturnog centra Nikola Đurković i Dubrovačke knjižnice - Dubrovnik sa partnerima: NVO Prostory, Podgorica i Matica hrvatska, ogranak u Dubrovniku. Projekat je finansirala Evropska zajednica iz sredstava namijenjenih za prekogranični program Hrvatska - Crna Gora u okviru instrumenata za pretpristupnu podršku.

 

20180503 125507

U prepunom amfiteatru Gimnazije Kotor 03. 05. 2018. godine dr Nataša Anđelković održala je za učenike i profesore predavanje,,Karneval u delima Miloša Crnjanskog i evropskih pisaca 20. veka'' u organizaciji Kulturnog centra,,Nikola Đurković''Kotor / Gradske biblioteke i čitaonice i Gimnazije Kotor.
Predavanje je zasnovano na naučnoj publikaciji,,Karneval identiteta'', koja jenastala na osnovu autorkine doktorske disertacije. Autorka je pokazala kako motiv karnevala funkcioniše u književnosti modernizma na primjeru dva romana Miloša Crnjanskog (,,Dnevnik o Čarnojeviću'' i ,,Druga knjiga Seoba'') i četiri romana koja reprezentuju evropski kontekst istog vremenskog raspona (,,Senilnost'' Itala Zveva, ,,Čarobni brijeg'' Tomasa Mana, ,,Majstor iMargarita'' Mihaila Bulgakova i ,,Aleksandrijski kvartet'' Lorensa Darela). Kako se u tematsko-motivskom i značenjskom kontekstu u svim ovim modernističkim djelima, kao ključno, izdvaja pitanje identiteta (junaka, društva, samog djela), autorka sugeriše i mogućnost izdvajanja novog teorijskog pojma i stilskog postupka, koji naziva karnevalizacija identiteta.
Autorka je posebno istakla epizodu sa lažnom karnevalskom caricom u ,,Drugoj knjizi Seoba'', u kojoj se Pavle Isakovič ukazuje kao karnevalski lik lude ili lakrdijaša, koja predstavlja ključnu epizodu za spoznaju promašenosti ideala i životnog puta glavnog junaka. Takođe, navela je i primjer Volanda i njegove svite (,,Majstor i Margarita'') čije je prisustvo u Moskvi u trajanju od nekoliko dana u potpunosti u duhu karnevalskih ludorija, veselosti, izokrenutosti svijeta i života. Autorka je zaključila da je Bulgakov uveo lik ''đavola koji čini dobro'' kako bi iznio tezu da spasenje treba tražiti u umjetnosti i ljubavi, koje su personifikovane u likovima Majstora i Margarite.
Nataša Anđelković je rođena u Beogradu. Diplomirala je 2001. godine na Filološkom fakultetu u Beogradu, na grupi za Srpsku književnost i jezik sa opštom književnošću. Na istom fakultetu, magistrirala je 2006. godine. Doktorsku disertaciju pod nazivom „Odnos karnevalizacije i oblikovanja identiteta u ’Drugoj knjizi Seoba’ i ’Dnevniku o Čarnojeviću’ Miloša Crnjanskog i evropski kontekst“ odbranila je 2016. godine na Filološkom fakultetu u Beogradu.
Urednica je u izdavačkoj kući ,,Plato''. Piše književnu kritiku za mnoge časopise i dnevne listove.

  • 20180503_121658
  • 20180503_122042
  • 20180503_122137
  • 20180503_122737
  • 20180503_125507

This web site is funded by EU. The content of this web site is the sole responsibility of City Library of Kotor and can in no way be taken to reflect the views of the European Union.

posdnozjebiblioteka