Predavanje Kulturna diplomatija i biblioteke održala je Beba Stanković, viša bibliotekarka u Narodnoj biblioteci Srbije, 16.03. 2018. godine u Nacionalnoj biblioteci Đurđe Crnojević na Cetinju.
Najstarija definicija kaže: Kulturna diplomatija je direktan i trajan kontakt među narodima različitih nacija, osmišljen da pomogne u stvaranju bolje klime međunarodnog poverenja i razumevanja u kojima mogu da funkcionišu zvanični odnosi (1959, Stejt dipartment). Ona je istakla činjenicu da se na poslovima kulture može postići mnogo, kako u međunarodnoj zajednici, tako i u lokalnoj sredini u kojoj živimo i radimo. Biblioteke moraju biti prepoznate kao vitalni partneri u zajednici i kao tzv. treća sigurna mjesta. Zatim je naglasila: Kulturna diplomatija nije isključivo međunarodna aktivnost, već se njome bavimo i u svojoj sredini, gradu, a zatim se okrećemo državi i regionu. Ono što kulturne aktivnosti, festivali i ustanove mogu da postignu kao faktori međunarodne saradnje, ne mogu čak ni vješti političari. Tako da treba pažnju posebno treba posvetiti ovom polju djelovanja, u kojem su bibliotetke, pored svih ustanova kulture, nezaobilazne. Stoga, biblioteke, posebno javne, moraju da iskoriste sljedeće kriterijume: vidljivost, dostupnost, raznovrsni servisi, multimedijalnost, ubjeđivačke strategije, čija priča pobjeđuje, orijentacija ka korisniku, paradoks (ne)postojanja. Biblioteke tada postaju informacioni centri i mjesta u kojima se jača civilno društvo, u kojima se sarađuje sa ustanovama različitog tipa, mjesta u kojima se osjećate sigurno.
Na kraju je navela pozitivne primjere: nagrađene projekte Biblioteke grada Beograda Tramvaj zvani želja (2007) i Novčići (2011), zatim Biblioteka ++(2014)biblioteke u Ćupriji i AgrolibJa, biblioteke Radoslav Nikčević iz Jagodine.
Ovom veoma inspirativnom predavanju prisustvovale su Marija Starčević, rukovoditeljka Gradske biblioteke i čitaonice Kotor i Jasmina Bajo, bibliotekarska savjetnica.