• DSC02167_1_resize
  • Picture_006_resize
  • Picture_009_resize

Ovogodišnjoj konferenciji COBISS, koju tradicionalno organizuje Institut informacijskih znanosti iz Maribora, održanoj  15. i 16. novembra u mariborskom centru Habakuk, prisustvovala je Jasmina Bajo, bibliotekarka.

Glavna tema konferencije bila je Slobodni protok bibliografskih informacija, o čemu su, nakon pozdravnog govora direktora IZUM-a, Davora  Šoštariča, sa različitih aspekata govorili: Jay Jordan (OCLC) – Globalna uloga OCLC-a; Richard Wallis (Technology Evangelist, Talis) - Linkovani podaci i Web – za biblioteke; Alan Danskin (The British Library) - RDA – evropska perspektiva. Predavanje o standardima za akademske biblioteke održala je  Melita Ambrožič iz slovenačke Nacionalne i univerzitetske biblioteke, a o bibliotekama u digitalnom okruženju i autorskim pravima govorila je Maja Bogataj Jančič iz Instituta za intelektualnu svojinu u Ljubljani. Na kraju prvog dana konferencije Svetlana Slapšak iz Instituta za humanističke studije u Ljubljani predavala je o kulturnom nomadizmu na Balkanu – putovanju ideja i ljudi.

Drugi dan konferencije bio je namijenjen konkretnim sadržinskim i tehnološkim temama, pa su predavanja bila podijeljena na „A” i „B” sekcije. U okviru „A” sekcije čuli su se izvještaji predstavnika nacionalnih COBISS centara:  iz bugarske biblioteke „Sv. Ćiril i Metodije”, govorio je Nikolaj Delibozov; iz makedonske Nacionalne i univerzitetske biblioteke „Sv. Kliment Ohridski”, govorio je Ljubčo Jovanov; iz Centralne narodne biblioteke „Đurđe Crnojević” sa Cetinja, govorio je Milutin Đukić; iz Narodne biblioteke Srbije izvještaj je podnio Miroljub Stojanović; iz Nacionalne i univerzitetske biblioteke Bosne i Hercegovine Eldin Hodžić, a iz IZUM-a Dejan Valh. Nakon izvještaja uslijedilo je nekoliko predavanja o ulozi i značaju COBISS-a. Tako je Dejan Valh održao predavanje o zaštiti ličnih podataka u COBISS-u, sa sistemske tačke gledišta, dok su Srečko Benčec i Domen Šetar (IZUM) govorili o COBISS-u u virtuelnom okruženju, a Boštjan Batič (IZUM) o COBISS3, COBISS/Connect-u i  COBISS/OPAC-u.

Sekcija „B” bila je posvećena prvom susretu „Alumni postdiplomskih studija COBISS”. O ulozi i značaju alumni u profesionalnom svijetu govorio je Franci Pivec, a Sigrid Reinitzer sa Univerziteta u Gracu o važnosti međunarodne saradnje među bibliotekarima. Predavanje o  bibliotekarima kao profesionalcima i intelektualcima održao je prof. dr Primož Južnič sa Univerziteta u Ljubljani, dok je rukovodilac Gradske biblioteke u Zadru, Ivan Pehar, govorio o tome kako postati dobar direktor biblioteke. Pero Šobot, predstavnik IZUM-a, prikazujući statističke podatke, predstavio je ulogu nacionalnih COBISS centara.