Kulturni centar Nikola Đurković / Gradska biblioteka i čitaonica Kotor i Centralna univerzitetska biblioteka / odjeljak Pomorska biblioteka Kotororganizovali su otvaranje obnovljene Izložbe dokumenata o događajima u vezisa Ujedinjenjem Crne Gore i Boke Kotorske (1813 – 1814. godine) u četvrtak, 14. 12. 2017. godine u 19 sati u Gradskoj galeriji Kotor.
Izložba je rezultat implementacije projekta Izložba dokumenata o događajima u vezisa Ujedinjenjem Crne Gore i Boke Kotorske (1813 – 1814. godine), koji je sufinansiran iz Programa zaštite i očuvanja kulturnih dobara za 2017. godinu Ministarstva kulture Crne Gore.
Rukovoditeljka Gradske biblioteke i čitaonice Marija Starčević je istakla da je u pitanju obnavljanje izložbe dokumenata/kopija dokumenata koji se odnose na političke i istorijske događaje, na ratne operacije za oslobođenje Boke od Francuza, na način rada i djelovanja Centralne komisije u tom burnom devetomjesečnom periodu, a koja je bila postavljena 1989. godine u Memorijalnoj sobi Pomorske biblioteke, u okviru svečanosti prilikom završetka obnove zgrade. Naime, u zgradi Pomorske biblioteke oktobra 1813. godine, na zajedničkoj skupštini, izglasano je Ujedinjenje Boke Kotorske i Crne Gore. Tom prilikom formirana je zajednička vlada pod nazivom Centralna komisija (predsjedavao je Petar I Petrović). Sjećanje na dešavanja u vezisa Ujedinjenjem Boke i Crne Gore, u kojima je zgrada Biblioteke poslužila kao pozornica jednog od najznačajnijih istorijskih događaja na našim prostorima s početka XIX vijeka, čuva se u Memorijalnoj sobi Pomorske biblioteke. Obnova izložbene postavke o Ujedinjenju Crne Gore i Boke Kotorske ima veliki značaj u čuvanju i popularizaciji kulturne baštine Boke i Crne Gore.
Jasmina Bajo, viša bibliotekarka i koordinatorka projekta, podsjetila je prisutne da je ovo četvrti projekat koji je Gradska biblioteka i čitaonica Kotor realizovala tokom 2017. godine, a koje je sufinansiralo i podržalo Ministasrtvo kulture Crne Gore iz tri programa. Ovaj projekat je bio i najzahtjevniji, jer je realizacija trajala pola godine, ali je bilo zadovoljstvo sarađivati sa koleginicama iz Pomorske biblioteke Kotor, Natašom Gobović i Anom Kerndl. Ona se potom zahvalila svima koji su doprinijeli da izložba ugleda svjetlo dana.
Doskorašnja upravnica Pomorske biblioteke Ruža Danilović otvorila je izložbu i tom prilikom je podsjetila da je zgrada Centralne komisije u Dobroti, u kojoj je održana Skupština ujedinjenja 29. oktobra 1813. godine obnovljena zahvaljujući sredstvima brodovlasnika iz Monaka, Boža Dabinovića i Opštine Kotor. U obnovljenoj zgradi smještena je Pomorska biblioteka i Institut za pomorstvo i turizam Crne Gore, a jedna prostorija opredijeljena je za memorijalnu sobu, kao muzejski prostor u spomen na događaje kojima je zgrada svjedočila. U okviru svečanosti, prilikom završetka obnove zgrade, otvorena je stalna izložbena postavka dokumenata (kopije dokumenata), koja se odnose na političke i istorijske događaje, na ratne operacije za oslobođenje Boke od francuskog okupatora, na način rada i djelovanja organa novouspostavljene države, tj. ujedinjenih pokrajna Crne Gore i Boke Kotorske, koje su pod zaštitom triju moćnih savezničkih sila: Rusije, Autsrije i Engleske. Tu su prvu izložbu dokumenata o ujedinjenju, a koja je u cjelosti predstavljena upravo ovom izložbom, doduše u novom, savremenom ruhu, pripremali arhivisti Istorijskog arhiva u Kotoru, pod budnim okom dr Miloša Miloševića, a postavile su je u memorijalnoj sobi Pomorske biblioteke: mr Vesna Vičević, Jelena Antović i Snežana Pejović. Od tada postavka nije obnavljana. Ona je dalje istakala: ''Višegodišnji napori osoblja Pomorske biblioteke da nadležnima ukažu na neophodnost zaštite objekta memorijalne sobe od dejstva krovne i podne vlage i propadanja eksponata stalne izložbene postavke o ujedinjenju, nažalost, nijesu donosile željene rezultate.
Viša bibliotekarka Pomorske biblioteke Nataša Gobović, zajedno sa koleginicima iz Gradske biblioteke Kotor, Jasminom Bajo i Marijom Starčević, a uz nesebičnu pomoć koleginica i kolega iz Istorijskog arhiva Kotor, Muzeja grada Perasta i Nacionalnog muzeja sa Cetinja, institucija u kojima su pohranjeni originali dokumenata o ujedinjenju, uspjeli su da pripreme ovu izložbu. Eksponati sa izložbe biće čuvani u adekvatnom prostoru, sve dok se ne stvore neophodni uslovi da se ponovo nađu na svom pravom odredištu u obnovljenoj memorijalnoj sobi Pomorske biblioteke".
Izložba će biti otvorena do kraja decembra.