Dana 27.07.2011. godine sa početkom u 12:00 h, u press sali Kulturnog centra Nikola Đurković, Kotor, biblioteka i čitaonica Kotor i Dubrovačke knjižnice (sa partnerima: NVO Prostory Gradskoj biblioteci i čitaonici Kotor, a Matica Hrvatska - ogranak Dubrovnik Dubrovačkim knjižnicama) organizovale su press konferenciju za radionicu Stari gradovi-teatar na otvorenom, koja je aktivnost br. 5 u okviru projektaDubrovnik i Kotor – Gradovi i knjige. Ovom press konferencijom ujedno je i najavljen sami početak radionice i detaljno objašnjen sami koncept radionice koja se održala u periodu od 27.07.2011. do 29.07.2011. u Kotoru.
Na press konferenciji su govorili: Saša Milošević, direktor Kulturnog centra ’’Nikola Đurković’’, Jasmina Bajo- project menager, vd rukovodilac Gradske biblioteke i čitaonice Kotor, Varja Đukić– event menager, NVO Prostory iz Podgorice i Ivica Kunčević, reditelj, vanredni profesor ADU Zagreb.
Radionica Stari gradovi-teatar na otvorenom je predviđena za studente ADU Zagreb, Hrvatska i FDU Cetinje, Crna Gora. Ideja već pomenute radionice jeste da studente odsjeka za pozorišnu režiju, glumu, dramaturgiju i produkciju podstakne na rano razmišljanje o tome kakve posebnosti, prednosti i okolnosti u inscenaciji, igri glumca, dramatizaciji i produkciji pozorišne predstave nudi otvoreni prostori u gradovima kakvi su Kotor i Dubrovnik.
Programi studija na većini studijskih grupa, usmjereni su na razmišljenje o inscenacijama i igri u sceni kutiji. Iskustvom se tek, u posebnim produkcijskim uslovima kakvi su festivali – Dubrovačke ljetnje igre, Kotor- art, Budva Grad teatar i drugi...otkrivaju mogućnosti i draži autentičnih ambijenata koji su znakovitiji od nekih scenografskih rješenja. Glumačka igra na otvorenom, takođe se razlikuje. Otvoreni prostori u gradovima nude niz slojeva koji utiču na percepciju publike. Šta se dobija, mijenja, gubi, kakva su iskustva reditelja, dramaturga, glumaca i scenografa...Neka od ovih pitanja i podsticaja za traženje odgovora na njih donijela je radionica Stari gradovi – teatar na otvorenom, u okviru projekta Dubrovnik i Kotor – gradovi i knjige.
Predavači na radionici Stari gradovi- teatar na otvorenom su bili sljedeći:
- Stevan Koprivica, dramski pisac i profesor na FDU (Cetinje);
- Janko Ljumović, direktor CNP-a;
- Ivica Kunčević, reditelj, vanredni profesor ADU Zagreb;
- Marin Gozze, scenograf Kazališta Marin Držić u Dubrovniku i vanredni profesor na Umjetničkoj akademiji u Splitu.
Naime, došlo je do malih izmjena u odnosu na prvobitni odabir predavača. Umjesto direktora CNP-a, Janka Ljumovića bilo je predviđeno da predavanje održi dr Ivica Prlender, scenograf, direktor Dubrovačkih ljetnih igara. Ovo nije bilo moguće izvesti zbog lošeg zdravstvenog stanja dr Ivice Prlendera.
Studenti koji su učestvovali na radionicama bili su sljedeći: 1. Smiljana Martinović, gluma, IV godina (FDU, Cetinje), 2. Emir Ćatović, gluma, IV godina (FDU, Cetinje), 3. Jovana Bojović, dipl. dramaturg (FDU, Cetinje), 4. Ivana Dedić, dramaturgija, II godina (FDU, Cetinje), 5.Milena Bošković, dipl. producent (FDU, Cetinje), 6. Sladjana Vujanović, produkcija, IV godina (FDU, Cetinje), 7. Snežana Stanojević, produkcija, IV godina (FDU, Cetinje), 8. Danilo Marunović, dipl. reditelj (FDU, Cetinje), 9.Irena Sarić - MA studij produkcije (ADU, Zagreb), 10. Paolo Tišljarić/ MA studij produkcije (ADU, Zagreb), 11. Ana Letunić - 3. BA godina produkcije (ADU, Zagreb), 12. Irena Tereza Prpić - 1. BA godina glume (ADU, Zagreb), 13. Matija Čigir - 1. BA godina glume (ADU, Zagreb), 14. Lovro Krsnik - 2. BA kazališne režije (ADU, Zagreb), 15. Morana Novosel, 2. BA kazališne režije (ADU, Zagreb) i 16. Marina Pejnović, 1. BA kazališne režije (ADU, Zagreb).
Organizatori ove radionice su bili: Jasmina Bajo, project menager, vd rukovodilac Gradske biblioteke i čitaonice Kotor, Varja Đukić, event menager, NVO Prostory iz Podgorice, Ivana Vuković, NVO Prostory, Jasna Ivanović, NVO Prostory i Katarina Palinić, Matica Hrvatska.
Prvi dan radionice (srijeda, 27.07.2011. godine) sastojao se iz niza aktivnosti za studente i predavače. U 10:30 h, studenti i organizatori sastali su se na Trgu od Kina. U 12:00 h, organizovana je press konferencija u press sali Kulturnog centra Nikola Đurković, Kotor. U 13:00 h, organizovan je zajednički ručak na kojem su svi učesnici, organizatori i neki od predavača uspjeli da se međusobno bolje upoznaju i predstave jedni drugima. Vremenski period od 16 h do 19 h bio je rezervisan za predavanjeIvice Kunčevića, reditelja i vanrednog profesora na ADU Zagreb. Nakon predavanja Varja Đukić i Ivica Kunčević su odveli studente do Ljetnje scene na kojoj su nastavili predavanje i otvorili debatu sa studentima. U 22:00 h studenti FDU Cetinje kao i organizatori, prisustvovali su predstavi Njegoš, vatre, u režiji Radmile Vojvodić.
Drugi dan radionice (četvrtak, 28.07.2011. godine) pružio je pregršt interesantnih i korisnih stvari za studente i predavače. U 8:15h studenti, organizatori i jedan od predavača su krenuli za Perast. Brodićem su otišli do Gospe od Škrpjela gdje su uživali u razgledanju i interesantnom dočeku Don Srećka, koji ih je upoznao sa ostrvom i odgovarao na njihova pitanja. U 10:00 h je počelo predavanje Stevana Koprivice, dramskog pisca i profesora na FDU, Cetinje u muzeju grada Perasta. Tema njegovog predavanja bila je Grad, dramski karakter. Predavanje je završeno u 13 h. U 14 h (do 14: 30 h) organizovan je prijem kod gradonačelnice Kotora gospođe Maje Ćatović za Ivicu Kunčevića, Marina Gozzu, Stevana Koprivicu, Vesnu Čučić, Varju Đukić i Sašu Miloševića. U 15:00h organizovan je ručak za studente, organizatore i predavače u konobi u Prčnju. Vremenski period od 18 h do 21 h bilo je rezervisano za predavanje Janka Ljumovića, direktora CNP-a. Pola predavanja je bilo održano u sali Centra za kulturu, a pola na Ljetnjoj sceni. U 22:00 h studenti ADU Zagreba kao i organizatori i predavači prisustvovali su predstavi Njegoš, vatre, u režiji Radmile Vojvodić.
Treći dan radionice (petak,29.07.2011.godine) je bio posljednji dan radionice. Vremenski period od 10:00 h do 13:00 h bilo je rezervisano za predavanje Marina Gozze, scenografa Kazališta Marin Držić u Dubrovniku i vanrednog profesora na Umjetničkoj akademiji u Splitu. Tema njegovog predavanja bila je Oblikovanje prostora u ambijentalnom teatru. Predavanje je održano u sali Centra za kulturu, Kotor. U 13:05 h studentima je podijeljena anketa i Varja Đukić je dala zaključak radionice. U 14: 00 h organizovan je zajednički ručak gdje su studenti, organizatori i predavači razmijenili utiske o radionici Stari gradovi-teatar na otvorenom.
U subotu 30.07.2011. studenti ADU Zagreb imali su organizovan prevoz do Dubrovnika i let za Zagreb u 20:00 h s ciljem da još malo upoznaju Kotor i crnogorsku tradiciju.
Radionica Stari gradovi-teatar na otvorenom, koja je aktivnost br. 5 u okviru projektaDubrovnik i Kotor – Gradovi i knjige je uspješno realizovana. O tome svjedoči pozitivan ishod ankete, dobra organizacija i kvalitet održanih predavanja.