Dana  27. 07. 2011. godine, sa početkom u 12.00h,  u  press sali Kulturnog  centra  NIKOLA ĐURKOVIĆ, Gradska biblioteka i čitaonica Kotor i Dubrovačke knjižnice (i sa partnerima: Matica Hrvatska - ogranak Dubrovnik Dubrovačkim knjižnicama i NVO Prostory Gradskoj biblioteci i čitaonici Kotor) organizuju pres konferenciju povodom početka održavanja trodnevne  radionice Stari gradovi- tetar na otvorenom  za  sudente i diplomce Akademije dramskih umjetnosti iz Zagreba, Hrvatska i Fakulteta dramskih umjetnosti  sa Cetinja, Crna Gora. Radionica će biti održana u Kotoru 27, 28 i 29. 07.2011, i to kao jedna od aktivnosti u okviru  projekta  Dubrovnik i Kotor – Gradovi i knjige koje institucije i organizacije iz Crne Gore i Hrvatske realizuju od decembra mjeseca 2010. godine. Na press konferenciji će govoriti Saša Milošević, direktor Centra za kulturu Kotor, Varja Đukić,  za NVO Prostory, Podgorica,  Ivica Kunčević, reditelj iz Zagreba i Vesna Čučić, ravnateljica Dubrovačkih knjižnica, Dubrovnik.

Cilj međunarodne radionice Stari gradovi – tetara na otvorenom, jeste da studente odsjeka za pozorišnu režiju, glumu, dramaturgiju i produkciju podstakne na rano razmišljanje o tome kakve posebnosti, prednosti i okolnosti u inscenaciji, igri glumca, dramatizaciji i produkciji pozorišne  predstave nudi otvoreni prostori u gradovima kakvi su Kotor i Dubrovnik.
      U tri dana radionice predavnja će održati : Stevan Koprivica, dramski pisac i profesor na FDU (Cetinje), dr Ivica Prlender, scenograf, ravnatelj Dubrovačkih ljetnih igara; Ivica Kunčević, reditelj, izvanredni profesor ADU Zagreb i Marin Gozze, scenograf  Kazališta Marin Držić u Dubrovniku i izvanredni profesor na Umjetničkoj akademiji u Splitu.
           Programi studija na  većini studijskih grupa, usmjereni su na razmišljenje  o inscenacijama i igri u sceni kutiji, odnosno klasičnoj pozorišnoj sali. Iskustvom se tek, u posebnim produkcijskim uslovima kakvi su festivali – Dubrovačke ljetnje igre, Kotor- art, Budva Grad teatar i drugi...otkrivaju mogućnosti i draži autentičnih ambijenata koji su znakovitiji od nekih scenografskih rješenja. Glumačka igra na otvorenom, takođe se razlikuje. Otvoreni prostori u gradovima nude niz slojeva koji utiču na percepciju publike. Šta se dobija, mijenja, gubi, kakva su iskustva reditelja, dramaturga, glumaca i scenografa...Neka od ovih pitanja i podsticaja za traženje odgovora na njih donijeće Radionica Stari gradovi – teatar na otvorenom, u okviru projekta Dubrovnik i Kotor – gradovi i knjige.
    Radionici će prisustvovati studenati i diplomaci ADU Zagreb, Hrvatska i FDU Cetinje, Crna Gora sa odsjeka za pozorišnu režiju, produkciju, glumu i dramaturgiju: Irena Sarić - MA studij produkcije, Paolo Tišljarić/ MA studij produkcije, Ana Letunić - 3. BA godina produkcije, Irena Tereza Prpić - 1. BA godina glume, Matija Čigir - 1. BA godina glume, Lovro Krsnik - 2. BA kazališne režije, Morana Novosel,  BA kazališne režije,  Marina Pejnović, 1. BA kazališne režije, 1. Smiljana Martinović, gluma, IV godina, Emir Ćatović, gluma, IV godina, Jovana Bojović, drmaturgija,  specijalističke studije, Ivana Dedić, dramaturgija, II godina, Milena Bošković, dipl. Producent, Sladjana Vujanovic, produkcija , IV godina, Snežana Stanojević, produkcija, IV godina, Danijela Radovanović , dipl. rediteljka