Dana 07. 04. 2011. godine, sa početkom u 11h, u čitaonici Narodne knjižnice Grad u Dubrovniku, Dubrovačke knjižnice i Gradska biblioteka i čitaonica Kotor (i sa partnerima: NVO Prostory Gradskoj biblioteci i čitaonici Kotor, a Matica Hrvatska - ogranak Dubrovnik Dubrovačkim knjižnicama) organizovale su stručni seminar za bibliotekare Hrvatske i Crne Gore u sklopu projekta Dubrovnik i Kotor – Gradovi i knjige.
Predavanje na temu Knjižnice i knjižničari na početku tisućljeća održala je dr.sc. Aleksandra Horvat, redovna profesorica Odsjeka za informacijske studije Filozofskog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu.
Profesorica je, između ostalog, govorila o ulozi narodnih (gradskih) biblioteka u društvu. Istakla je da su narodne biblioteke srce svoje lokalne zajednice, ali da njihova uloga mora biti šira od one u lokalnoj zajednici. Narodna biblioteka mora raditi na socijalnoj inkluziji isključenih (osobe s posebnim potrebama, mladi iz problematičnih porodica, osobe koje žive u izolovanim krajevima...) u skladu sa Lisabonskom strategijom (2000.) koja podrazumjeva borbu protiv siromaštva i socijalne isključenosti u zemljama članicama EU. Bibliotečka zbirka mora odražavati specifične potrebe stanovništva na području koje biblioteka uslužuje, mora sarađivati sa drugim institucijama i građanskim udruženjima zajednički djelujući na razvijanju senzibiliteta okoline i uklanjanju predsrasuda prema grupama socijalno isključenih korisnika.
Govorilo se i o digitalizaciji i nekim pitanjima i nedoumicama vezanim za proces masovne digitalizacije, kao i problemima s kojim se suočavaju biblioteke oko poštovanja zakona o autorkom pravu pri digitalizaciji naslova iz svojih fondova.
Projekat Dubrovnik i Kotor – Gradovi i knjige je prvi projekat u domenu kulture koji zajednički realizuju Gradska biblioteka i čitaonica Kotor i Dubrovačke knjižnice,a koje finansira Evropska zajednica iz sredstava opredijeljenih za prekogranični program Hrvatska – Crna Gora u okviru instrumenata za pretpristupnu podršku (IPA) / Cross-Border Programme Croatia-Montenegro under the Instrument for Pre-Accession Assistance (IPA) Component II, allocations for 2007 and 2008.
Cilj projekta jeste podizanje nivoa bibliotečke, kulturne i edukativne razmjene između građana i institucija u međugraničnoj regiji između Hrvatske i Crne Gore. Zatim da se uspostavi redovna saradnja institucija i partnera u Hrvatskoj i Crnoj Gori, Dubrovniku i Kotoru, redovna razmjena informacija o knjižnom fondu i obogati isti. Takođe da se kroz radionice za studente i predavanja za bibliotekare omogući razmjena i podizanje nivoa stručnih znanja.
Seminaru su prisustvovali bibliotekari iz biblioteka u Dubrovačkoj županiji kao i bibliotekari Centralne narodne biblioteke Crne Gore ''Đurđe Crnojević'' sa Cetinja, Univerzitetske biblioteke iz Podgorice, visokoškolskih biblioteka sa Univerziteta Crne Gore, narodnih biblioteka, specijalnih biblioteka i školskih biblioteka iz Crne Gore.
Sljedeće stručno predavanje za bibliotekare Hrvastke i Crne Gore u sklopu projekta Dubrovnik i Kotor – Gradovi i knjige zakazano je za 7. jun 2011. godine u Dubrovniku, kada će predavanje održati profesorica bibliotekarstva i informatike Marija Dalbello sa Rutgers univerziteta iz Nju Džersija.