U sali kotorskog Kina „Boka“, u organizaciji JU Kulturni centar „Nikola Đurković“ / Gradske biblioteke i čitaonice a povodom Svjetskog dana knjige i autorskih prava u ponedjeljak 24. aprila, prof. dr Sonja Tomović-Šundić održala je predavanje „Njegoševo shvatanje poezije i umjetnosti“.
“Njegošev Bog je pjesnik ili umjetnik. On u svojim djelima razvija osobenu estetičku refleksiju, za nju ima veoma razvijen smisao i pripada onom tipu gdje su Hesiod i Mahabharata. Onom starom teogonijskom i kosmogonijskom tipu pjesnika gdje se kroz pjesništvo govori o smislu postojanja, čovjekovog života, pravilima i zakonima ljudskog postojanja, o porijeklu, kraju, budućnosti čovjekovoj...”
"Njegoš je sam za sebe rekao da je vladar među varvarima i da je varvarin među vladarima, a mi bismo u stvari mogli reći da je on pjesnik među vladarima, vladar među pjesnicima. Jedan veoma rijedak spoj da se u jednoj ličnosti saberu toliki fizički i duhovni darovi…”
U izdanju Narodne biblioteke “Radosav Ljumović” iz Podgorice nedavno je objavljena knjiga Njegoševa filozofija čovjeka Sonje Tomović-Šundić. Za knjigu koju je posvetila svom ocu, Slobodanu Tomoviću, autorka kaže da je nastala kao plod višegodišnjih istraživanja pjesnikovog kompleksnog književnog djela. “ U suštini njegova poezija pruža osnov za rekonstruisanje ideje o čovjeku, i možemo je shvatiti kao prvorazrednu antropologiju. Glavne ideje Njegoševe antropologije nastojala sam da uklopim sa značajnijim idejama evropske filozofije, pokazujući na taj način njegovo visoko mjesto u okvirima evropske kulture i njenim filozofskim pojmovima.”
Ove godine obilježava se i značajni jubilej, 170 godina od prvog izdanja Gorskog vijenca (Beč, 1847).