Međunarodna naučna konferencija Virtuelna kulturaodržana je od 23-25. septembra 2016. godine na Filološkom fakultetu u Beogradu. Organizatori ovogodišnje naučne konferencije su, pored Filološkog fakulteta, Univerzitet u Peskari, Univerzitet u Nevšehiru, Univerzitet u Ankari, Ataturk univerzitet, Voronješki državni univerzitet i Emporia univerzitet.
Teorijeske i praktične mogućnosti izgradnje i razvijanje ličnog i institucijalnog identiteta u svijetu virtuelne
kulture brojnije su i maštovitije od onih u tradicionalnom okruženju. Naučnici okupljeni oko teme Virtuelna kulturaističu značaj i mjesto informaciono-komunikacione tehnologije za nauku, kulturu i obrazovanje, kao i društvo u cjelini. Tema je otvorila i pitanja interneta i književnih žanrova, virtuelne biblioteke, digitalne tehnologije i očuvanja humaniteta, filologije budućnosti.
Jasmina Bajo iz Gradske biblioteke i čitaonice Kotor predsjedavala je sesijom 1 ove konferencije u okviru koje je predstavila rad na temu:Digitalne tehnologije kao sredstvo pretvaranja narodne biblioteke u centar lokalne zajednice.Ovaj rad se osvrće na inovacije u narodnim bibliotekama i predstavlja neke od savremenih bibliotečkih servisa: Virtual reference service, E-government service, Health care Information, Crowdsourcing digital magazine, Media lab, Makerspace. Tradicionalna uloga narodne biblioteke se polako mijenja. Digitalne tehnologija kao neminovnost savremenog doba nameću i nove zahtjeve, a narodne biblioteke ih moraju razumijeti i prilagoditi se novim zahtjevima svojih korisnika. Savremena narodna biblioteka predstavlja mjesto susreta gdje se korisnici u ugodnom i kreativnom prostoru okupljaju, uče, razmijenjuju mišljenja i znanja, stvaraju... Narodne biblioteke na taj način doprinose podizanju kvaliteta života u lokalnoj zajednici.