Radionica pod nazivom ,,Alati jačanja prekogranične saradnje’’ održana je 23. 03. 2016. godine u prostorijama Razvojne agencije Grada Dubrovnika (DURA) u saradnji sa Savjetom Evrope. O instrumentima i preporukama u oblastiprekogranične saradnje govorila je gđa Alina Tatarenko, predstavnica Savjeta Evrope dok je dosadašnja evropska iskustva i alate prekogranične saradnje Savjeta Evrope predstavio Daniele Del Bianco, direktor Instituta za međunarodnu sociologiju (ISIG) iz Goricije, Italija. Prisutnima se takodje obratio i Gyula Ocskay, Generalni sekretar servisa za prekogranične inicijative centralne Evrope, Mađarska (CESCI).
U okviru radionice održana je panel diskusija na kojoj je u ime Opštine Kotor govorila koordinatorka Kancelarije za međunarodnu saradnju Jelena Stjepčević. Tema diskusije bila su dosadašnja iskustva opština u prekograničnim inicijativama kao i predlozi buduće saradnje sa gradom Dubrovnikom i ostalim gradovima iz okruženja unutar finansijske perspektive IPA II (2014 –2020), posebno u okviru trilateralnog programa Hrvatska – Bosna i Hercegovina – Crna Gora koji je trenutno otvoren. Učešće u panel diskusiji takođe su uzeli i predstavnici Opštine Herceg Novi, Ovom prilikom su potencijalnim prekograničnim partnerima predstavljene neke od projektnih ideja na čijoj je identifikaciji u skladu są usvojenom metodologijom radio projektni tim Opštine Kotor u okviru projekta Adrigov. Predstavnici Savjeta Evrope i prisutni gosti ovom prilikom su upoznati sa činjenicom da je, prema evidenciji državnog Sekretara za EU integracije i nacionalnog koordinatora za instrument pretpristupne podrške ambasadora Andrije Pejovića, Opština Kotor pokazala kao najuspješnija u oblasti prekogranične i regionalne saradnje, te da je sa svojim preduzećima i institucijama u prethodnoj fiansijskoj perpektivi IPA 2007 – 2013 uspjela da privuče oko milion i po eura iz različitih evropskih fondova. Zaključeno je da Opština Kotor planira aktivno učešće u realizaciji budućih prekograničnih i transnacionalnih programa posvećenih promociji turizma, kulturnog i prirodnog nasleđa, zaštiti životne sredine, podsticanju zapošljavanja, mobilnosti radne snage i socijalne inkluzije te dugoročnom razvoju uključenih regija i jačanju transnacionalne, ekonomske i društvene saradnje.
U ime Opštine Kotor događaju su takodje prisustvovali sekretar Sekretarijata za zaštitu prirodne i kulturne baštine Nenad Vukadinović kao i predstavnici Kulturnog centra ,,Nikola Đurković” Kotor Jasmina Bajo i Tanja Miljenović i kotorskog NVO sektora iz Eko Centra Delfin Ljilja Radunović i Žarko Radulović, koji su predstavili svoje iskustvo u radu na projektima iz oblasti prekogranične i regionalne saradnje.