Delegacija koja rukovodi projektom ManuBalk (zaštita stare knjige na području zapadnog Balkana) u četvrtak, 24. oktobra 2013. godine posjetila je Gradsku biblioteku i čitaonicu Kotor u okviru misije inventarisanja.
Manubalk, projekat saradnje koji finansira Evropska Unija, a kojim koordinira Francuski centar za očuvanje knjiga, posvećen je razvoju pisanog nasleđa na području Balkana. Projekat teži: da podrži održanje i restauraciju pisanog nasleđa pogođenog ratnim zbivanjima i podstakne omogućavanje pristupa zbirkama; da u sve aktivnosti uključi kulturne aktere zadužene za pisane zbirke u zemljama Zapadnog Balkana (biblioteke, arhive, muzeje, crkve i druge kulturne institucije); da podigne svijest javnosti o velikoj istorijskoj i simboličkoj vrijednosti pisanog nasleđa.
Misiju inventarisanja u okviru projekta ManuBalk obavili su: Richard Van Deusen / Technical Coordinator, Anna-Arieta Revithi /konzervator, Nada Arbutina / pomoćnik direktora Biblioteke grada Beograda, Vjenceslava Ševaljević/ rukovodilac odjeljenja za razvoj bibliotečke djelatnosti Nacionalne biblioteke Đurđe Crnojević sa Cetinja, te Zorica Sjekloća /koordinator digitalizacije.
U projekat ManuBalk u dijelu popunjavanja obrazaca MIS (Manubalk Inventory Sheet) u kojima su opisane kolekcije rukopisa i starih knjiga uvrštene su Nacionalna biblioteka Đurđe Crnojević, narodne biblioteke iz Kotora, Herceg Novog, Bara, Pljevalja i Podgorice, kao i Pomorska biblioteka iz Kotora, Istorijski arhiv iz Kotora, Biskupski ordinarijat, te Riznica cetinjskog manstira.
Neophodne podatke o stanju fonda Stare i rijetke knjige u Gradskoj biblioteci i čitaonici Kotor dale su Jelena Vukasović, Aleksandra Tomović i Jasmina Bajo.