Image00048

Kulturni centar Nikola Đurković / Gradska biblioteka i čitaonica u Kotoru i Opština Kotor, u saradnji sa Fondacijom Kotorski festival pozorišta za djecu i NVU Prijatelji, u okviru proslave Dana Opštine Kotor, upriličila je svečanu dodjelu nagrada polaznicima radionice kreativnog pisanja 22. Kotorskog festival pozorišta za djecu pod nazivom Grad mog djetinjstva, grad iz moje mašte, koju je vodio dramski pisac i pisac za odrasle i djecu, Uglješa Šajtinac. Sa ciljem stalnog i svesrdnog njegovanja ljubavi djece prema knjizi i književnosti i prema čitanju i pisanju, i sa idejom da se podstiče kreativnost djece na najljepši način, u Kinu Boka od 18h, proslavljen je i Međunarodni dan djeteta, koji se svuda u svijetu i kod nas slavi 20. novembra. Kotor je te večeri bio pravi srećan grad i u potpunosti je opravdao i moto ovogodišnjeg Festivala pozorišta za djecu – Kotor, grad budućnosti!

U ime Opštine Kotor na građene učenice i goste pozdravila je Tijana Čađenović, sekretarka Sekretarijata za kulturu, sport i društvene djelatnosti Opštine Kotor, dok se u ime Kotorskog festivala obratila koordinatorka radionica i pratećeg programa – Marija Backović, a u ime Kulturnog centra Nikola Đurković / Gradske biblioteke i čitaonice – Jasmina Bajo, koja se zahvalila piscu, polaznicima i Festivalu i otkrila kriterijume žirija (Uglješa Šajtinac, predsjednik, Jelena Đonović, msr. jezika i književnosti, Jasmina Bajo, viši bibliotekar i msr. jezika i književnosti), koji je dodijelio nagrade polaznicama radionice koja je radila od 2. do 5. jula 2014. tokom Kotorskog festivala.

Za mlade autorke i njihove radove pokazalo da je, osim istrajnosti i upornosti i kreativnog nadahnuća, izuzetno bilo važno i to što su radovi prispjeli u predviđenom roku nakon završetka radionice, jer je i to je bilo značajno za dodjelu nagrada.

Članovi Dramskog studija Kulturnog centra „Nikola Đurković“, Irina Vukadinović i Luka Samardžić, govorili su o istorijatu proslave Međunarodnog dana djeteta, a stihove Dragana Radulovića, čiji dobri duh je uvijek među djecom, na kotorskim pjacama i trgovima, o dječjim pravima, glumački su prikazali Ivana Nikolić i Matija Sužnjević. Kako je to uobičajeno u svijetu, o pravima djeteta na engleskom jeziku čuli smo od Jovane Đukić, učenice Knightsbridge Schools International iz Tivta. Naši stariji drugari, Milica Kašćelan, Jovana Knežević i Krsto Kustudić iz OŠ „Narodni heroj Savo Ilić“ od srca su nasmijali publiku skečom Fema naših dana, na kotorski način, koji su spremili uz pomoć svoje profesorice Aleksandre Sindik, i uveličali proslavu Dana djeteta. Divne riječi podrške i pohvale pisca Uglješe Šajtinca, upućene laureatkinjama, pročitao je Ivan Franović.

Hor Kulturnog centra Nikola Đurković Good Mood pod dirigentskom palicom Đurđe Petrović Poljak bio je zadužen za dobro raspoloženje. Publiku su oduševili himnom Kotorskog festivala pozorišta za djecu - Kotor, srećan grad (kompozitor: Nikola Gregović, tekst: Dubravka Jovanović) i pjesmama koje izvodi hor Kolibri, Planeta i Čuvajmo deci proleća.

Teme nagrađenih radova bile su slobodne, inspiracije su bile najrazličitije, ali su se sve ipak ticale prostora koji okružuje naše buduće pisce. Treću nagradu, svojom razigranom rečenicom i porukom koju je poslala cijeloj planeti preko samo jednog suncokreta iz bašte svoje komšinice zaslužila je Ivana Lučev, učenica VII-4 OŠ Njegoš, za rad Šetajući suncokret. Jovana Knežević, učenica VII-3, OŠ Narodni heroj Savo Ilić, nije se, međutim, zadržala na našoj planeti. U svojoj kući, u rodnom Kotoru, imala je bliski susret treće vrste, i to sa Marsovcem... Članove žirija uspjela je da prizove u svoju kuću i neobuzdanom maštovitošću jednog vanzemaljca pretvori u neodoljivog prijatelja, te je i ona, sasvim ravnopravno, zaslužila treću nagradu za rad Marsovac u mojojkući. Ivana Sjeran, učenica VII-4, OŠ Njegoš, svojim neubičajenim Bijegom od stvarnosti, nestvarno se približila svome gradu i stavila žiri na teške muke, ali je ipak dobila drugu nagradu. Pažljivi slušaoci nisu ostali ravnodušni i poželjeli su,baš kao u nekoj seriji, i nastavak, jer je Ivana pročitala dio svog rada koji bi mogao biti i predložak nekom dramskom tekstu.

Publika je strpljivo sačekala i prvu nagradu radionice kreativnog pisanja, rad Tare Ward, sadašnje učenice British international School Arcadia Academy, Year 7, koja je ljetos, dok je pisala rad bila učenica OŠ Njegoš. Žiri je osvojila Tarina dobro vođena priča, nježnost izraza, mekoća srca i šapat – Šapat drveta, sasvim slučajno u Čitaonici pod velikim drvetom. Tara je dio svog rada pročitala i na engleskom jeziku i tako posebno pozdravila i predstavnike svoje nove škole.

Sve priče naših nagrađenih u cjelini možemo pročitati na sajtu Gradske biblioteke (www.bibliotekakotor.me), kao i na sajtu Kotorskog festivala pozorišta za djecu (www.kotorskifestival.me). Autorke su knjigama nagradile Izdavačke kuća Pčelica iz Čačka i Obodsko slovo iz Podgorice, koja je izdavač i poučno-zabavnog časopisa za učenike osnovnih škola Biseri, u kome je na 22. i 23. str. novembarskog broja objavljen tekst o radionici kreativnog pisanja, kao i rad prvonagrađene Tare Ward, a uručila ih je Jasmina Bajo, iz Kulturnog centra Nikola Đurković / Gradske biblioteke i čitaonice u Kotoru, koja je istovremeno uručila i godišnju članarinu Biblioteke nagrađenima. KSI Montenegro iz Tivta nagrađenim devojčicama dodijelila je set knjiga za djecu na engleskom jeziku, a nagrade je uručilia Slavica Milić, koordinatorka za upis i marketing KSI Montenegro. Najvrijednije nagrade obezbijedio je Hotel Regent Porto Montenegro iz Tivta, uz preporuku Ministrastva turizma i održivog razvoja Crne Gore. Oni su posebno istakli radove sa ekološkim temama i motivima do kojih su autorke došle sasvim spontano, gradeći svoje priče na preporučenoj temi, čime su pokazale visoko razvijenu ekološku svijest koja nije ostala nezapažena i koja je, osim pohvala, zaslužila i nagrade. To su radovi: Šapat drveta, Tare Ward i Šetajući suncokret, Ivane Lučev, ali su nagrađene i djevojčice sa radovima neobičnog, bajkovitog i naučno-fantastičnog sadržaja – Ivana Sjeran i Jovana Knežević. Nagrade je uručila Elena Ljiljanić, PR i marketing menadžerka Hotel Regent Porto Montenegro.

Posebnu zahvalnost voditeljka je iskazala profesoricama osnovnih škola Njegoš i Narodni heroj Savo Ilić, Tatjani Dragutinović i Aleksandri Sindik, koje su svojim zalaganjem i podsticanjem učenika da rade na usavršavanju talenta doprinijele da se radionica kreativnog pisanja održi.

Iznenađenje za sam kraj priredile su ovogodišnje predstavnice Crne Gore na Dječijoj evroviziji na Malti – Kotoranka, Lejla Vulić, učenica KSI Montenegro i MašaVujadinović, učenica 9. razreda OŠ Pavle Rovinski iz Podgorice, koje su otkrile tajnu osmijehnutog lica – budimo dijete na jedan dan...

Program je vodila Jelena Đonović, voditeljka zabavno-književnog programa Čitaonica pod velikim drvetom na Kotorskom festivalu pozorišta za djecu koji njeguje književnost za djecu i odnos djece prema knjizi. Do nekog sljedećeg susreta, pozvala je publiku da zaviri u grad svog djetinjstva, došeta u grad iz mašte, raširi svoja krila i poleti u grad budućnosti, sa željom da se Svjetski dan djeteta slavi svakog dana i da u Kotoru bude još mnogo radionica kreativnog pisanja jer – DJECA SU NAŠE NAJVEĆE BOGATSTVO!

  • Image00001
  • Image00002
  • Image00003
  • Image00031
  • Image00048
  • Image00052

This web site is funded by EU. The content of this web site is the sole responsibility of City Library of Kotor and can in no way be taken to reflect the views of the European Union.

posdnozjebiblioteka