• 1_resize
  • 4_resize
  • 5_resize
  • 6_resize

Povodom 21. novembra, Dana opštine Kotor u prepunoj sali Kina „Boka", u organizaciji JU Kulturni centar “Nikola Đurković” / Gradske biblioteke i čitaonice, u ponedjeljak 18. novembra promovisan je roman za djecu “Djevojčica Tara i čarobno drvo" autora Žarka Vučinića.
Prisutne je pozdravila Marija Starčević, rukovoditeljka Gradske biblioteke i čitaonice Kotor, a odlomke iz knjige čitala je urednica romana Sonja Živaljević.
Prema riječima autora, roman za djecu „Djevojčica Tara i čarobno drvo" odštampan je na reciklažnom papiru a ilustracije su radile učenice 2. i 3. razreda Srednje likovne škole "Petar Lubarda" sa Cetinja.
Knjiga „Djevojčica Tara i čarobno drvo“ jeste ekološka bajka o borbi mladih za spas planete, koja propagira osnove koncepta "Zero waste" – Svijet bez otpada.
Svoju prvu knjigu za djecu „Čudesni svijet puha Đorđa“ Žarko Vučinić objavio je 2016. godine, a za njen nastavak „Puh Đorđe i duhovi triftara“ dobio je nagradu Udruženja crnogorskih pisaca za djecu i mlade za najbolju knjigu za djecu objavljenu u 2017. godini. Posljedni dio ekološke trilogije „Puh Đorđe u zamci Spiridona Ledenog“ objavio je 2018. godine. Dva puta je nominovan za prestižnu regionalnu književnu nagradu „Mali princ“.
Na Prvom festivalu knjige – humanistike, kulture i umjetnosti u Crnoj Gori – FesK Kotor (FesKK) održanom 2018. godine, Izdavačka kuća „Gligorije Dijak“ iz Podgorice dobila je priznanje za inovativno-obrazovnu praksu, za trilogiju autora Žarka Vučinića koju čine knjige: „Čudesni svijet puha Đorđa“ i „Puh Đorđe i duhovi triftara“ i „Puh Đorđe u zamci Spiridona Ledenog“.
Kreator je koncepta „Priroda, djeca, mašta – učimo uz puha Đorđa“ čiji je cilj povratak djece prirodi, koji je promovisao pred više od 7000 mališana iz Crne Gore, Srbije i Bosne i Hercegovine.