Kotor2

Gradska biblioteka i čitaonica Kotor je u saradnji sa profesoricama Stankom Knežević iz Osnovne škole „Njegoš“ i Aleksandrom Sindik iz Osnovne škole „Narodni heroj Savo Ilić“ pokrenula tematske radionice za učenike devetih razreda, na kojima će se obrađivati teme iz kulturnog života Kotora.

Radionice je osmislila profesorica književnosti, Aleksandra Tomović, koja će u ime Gradske biblioteke i čitaonice Kotor, ujedno i voditi radionice.

Cilj radionica jeste da se učenici bolje upoznaju sa najvažnijim spomenicima kulture Kotora, arhitekturom grada i pojedinih objekata, nematerijalnim dobrima, znamenitim ličnostima Kotora, istorijatom pozorišta, muzeja... Nizom aktivnosti predviđenim ovim radionicama, učenici će moći da obiđu znamenita mjesta, razgovaraju sa stručnjacima iz određene oblasti, prisustvuju stručnim predavanjima koja će im omogućiti da što bolje razumiju nastanak, razvoj, svrhu i značaj određene teme, koju budu obrađivali.

Na prvom sastanku koji je održan 11. 11. 2014. godine, učenici su se podijelili u grupe, u zavisnosti od toga ko želi koju temu da proučava. Za sada imamo grupe učenika koje će obrađivati sljedeće teme: Kotorsko pozorište; Škaljari, Bokeljska mornarica i Gradska muzika; arhitektura Kotora i njegovih naselja; Gradska biblioteka, književnost i jezik Kotora; Crkva Svetog Nikole i Svetog Luke; Katedrala Svetog Tripuna i Crkva Blažene Ozane; Srpsko pjevačko društvo „Jedinstvo.“

Popis tema nije konačan. Očekujemo još polaznika radionica, koji bi u zavisnosti od svojih afiniteta izabrali određenu temu kojom bi se bavili.

Predviđeno je da se ove radionice održavaju tokom cijele školske godine, dva puta mjesečno. Vjerujemo da ćemo u maju imati završnu prezentaciju radova, koju ćemo moći da prikažemo široj publici i na taj način predstavimo kreativan rad svojih mladih sugrađana.

Pozivamo zainteresovane učenike devetih razreda, koji se još uvijek nijesu prijavili, a žele da budu dio ovog projekta, da nam se pridruže na sljedećem sastanku, koji je zakazan za 18. 11. 2014. u 17h u čitaonici Gradske biblioteke Kotor i uzmu učešća u ovim radionicama.