• 1a1a1aanaucniskup070519
  • IMG-b84354771f9b7ab7e1654c9dc5d9bd02-V
  • IMG-c5c205460cd70e4e6ad6e34f15acb041-V
  • IMG-d9f7684620833094dafc6a1d1b0f94c7-V

Međunarodni stručni skup pod nazivom „Stare i rijetke knjige, dokumenta i umjetnine na papiru" održan je 9. maja 2019. godine u multimedijalnoj dvorani crkve Sv. Pavla.
Skup su otvorile mr Maja Uskoković, konzervatorka-restauratorka, Jelena Vukasović, sekretarka za kulturu, sport i društvene djelatnosti Opštine Kotor i Biserka Milić, projekt menadžerka. U muzičkom dijelu programa učestvovala je prof. Milena Krivokapić, na violini.
U oviru prve sesije „STARE I RIJETKE KNJIGE“, kojom je predsjedavala Stanka Janković Pivljanin, izlagali su:
Slavko Dabinović, bibliotekar i Danijela Nikčević, bibliotekarka iz Pomorskog muzeja Crne Gore u Kotoru, sa temom „Stare i rijetke knjige“ – Zbirka Pomorskog muzeja Crne Gore u Kotoru,
Nemanja Krivokapić, protojerej, Srpska pravoslavna crkva-Mitropolija crnogorsko-primorska, Kotor, sa temom ,, Stare i rijetke knjige iz riznice Srpske pravoslavne crkve u Kotoru'' ,
dr Vesna Čučić, Dubrovnik, sa temom ,, Djela Nikole V. Gozze objavljena u 16. stoljeću'',
Jelena Vukasović i Marija Starčević, JU Kulturni centar „Nikola Đurković“ Kotor , Gradska biblioteka i čitaonica, sa temom ,, Zbirka stare i rijetke knjige u Gradskoj biblioteci i čitaonici u Kotoru uz kratki osvrt na prve brojeve lista Karampana'' ,
Stanka Janković Pivljanin, MA, JP Službeni glasnik, Beograd, sa temom ,, Proučavanje starije književnosti u eri digitalnih tehnologija – Stjepan Zanović, studija slučaja'',
Vesna Šujica, Univerzitetska biblioteka „Svetozar Marković“, Beograd, sa temom ,, O delu kulturne baštine Univerzitetske biblioteke „Svetozar Marković“ u Beogradu''.
Na kraju prve sesije javno predavanje je održao don Anton Belan, generalni vikara Kotorske biskupije, na temu ,,Statut kotorske Bratovštine bičevalaca iz 1298. godine”.
U okviru druge sesije ,,DOKUMENTA'', kojom je presjedavala Jasmina Bajo, izlagali se:
Aleksandra Simeunović i Jelena Čečur, OJU „Muzeji“ Kotor – Muzej grada Perasta, sa temom ,,Diplome članova porodice Visković iz fundusa Muzeja grada Perasta'',
Danijela Đukić, OJU „Muzeji“ Kotor – Muzej grada Perastam, sa temom ,, Prezentacija dijela zbirke zdravstvenih dozvola iz peraškog arhiva'',
Jasmina Bajo, JU Kulturni centar „Nikola Đurković“ Kotor,Gradska biblioteka i čitaonica, i Nataša Gobović, Biblioteka Pomorskog fakulteta Univerziteta Crne Gore, Kotor, sa temom ,,Obnovljena izložba dokumenata u vezi sa ujedinjenjem Crne Gore i Boke Kotorske (1813–1814. godine) – primjer prezentacije pisanog kulturnog nasljeđa''.

U trećoj sesiji ,,UMJETNINE NA PAPIRU I MJERE ZAŠTITE'', kojom je predsjedavala Sanja Serhatlić, izlagale su:
Jasminka Grgurević, Centar za konzervaciju i arheologiju Crne Gore – područno odjeljenje u Kotoru, sa temom ,, Zaštita minijatura kao poseban izazov službe zaštite na primjeru prikaza Sv. Nikole u matrikuli Bratovštine mornara grada Kotora'',
Sanja Serhatlić, Hrvatski restauratorski zavod – Odsjek za papir, Dubrovnik, sa temom ,,Uloga Odsjeka za restauraciju papira Dubrovnik u sveukupnoj zaštiti arhivskog gradiva, knjižne građe te umjetnina na papiru, pergamentu i koži'',
dr Milena Martinović, Narodni muzej Crne Gore, sa temom ,,Trebnik Maksima Mileševca – arheografska i konzervatorska istraživanja'' i
Dragana Lalošević i mr Maja Uskoković, OJU „Muzeji“ Kotor – Muzej grada Perasta, sa temom ,, Značaj slike Suđenje na trgu u Perastu i njen konzervatorsko-restauratorski tretman''.
Nakon stručnih izlaganja, učesnici skupa obišli su Galeriju solidarnosti i kotorski Lapidarijum uz stručno vođenje Gojka Andrijaševića i Aleksandre Mićunović arheologa, zaposlenih u OJU „Muzeji“ Kotor.