20190418 205441 Small

Radionica o Marakeškom sporazumu je održana u Baru u četvrtak 18. aprila 2019. u organizaciji NVO “Kulturni centar Homer” u partnerstvu sa NVO “Ekvivalent” iz Podgorice, uz finansijsku podršku Ministarstva za ljudska i manjinska prava. Radionica je sastavni dio projekta ,,Ratifikacija Marakeškog sporazuma ̶ Učinimo knjige dostupne svima“.

Dušanka Petrović i Jasmina Bajo iz Gradske biblioteke i čitaonice Kotor prisustvovale su sesiji koja je bila namijenjena predstavnicima narodnih biblioteka iz primorskih opština. Nakon pozdravne riječi Božidara Dende, predsjednika NVO “Kulturni centar Homer”, učesnicima se obratila Smiljana Radusinović, bibliotekarka Biblioteke za slijepe Crne Gore. Ona je predstavila bibliotečke usluge i servise Biblioteke za slijepe Crne Gore za lica oštećenog vida i druga lica kojima nije čitljiv štampani materijal sa akcentom na cekogram.
Cekogram je bibliotečka usluga gdje se knjige šalju redovnim poštanskim sistemom koji je za sve korisnike besplatan. Servis je potpuno besplatan i mogu ga koristiti i stanovnici bez vida ili sa smetnjama pri čitanju štampanih knjiga iz drugih opština u Crnoj Gori. Dovoljno je da se telefonom, redovnom poštom ili elektronskim putem naruči željeni naslov i knjižničari će ga pripremiti za neposrednu dostavu Ili poštansku isporuku čitaocu koji ga je zatražio.

Nakon razmijene iskustava učesnika skupa, bibliotečkih radnika, sa korisnicima bez vida ili sa smetnjama pri čitanju štampanih knjiga, Smiljana Radusinović je predstavila najznačajnije odredbe Marakeškog sporazuma, za koji se očekuje da će biti ratifikovan u Crnoj Gori do kraja ove godine. Marakeškim sporazumom utvrđuje se niz međunarodnih pravila kojima se osigurava da postoje ograničenja ili odstupanja od pravila o autorskim pravima u korist osoba koje su slijepe, koje imaju oštećenje vida ili sa smetnjama pri čitanju štampanih knjiga. Njime se omogućuje i prekogranična razmjena primjeraka objavljenih djela izrađenih u dostupnom formatu.

• 20190418_205441_Small
  • IMG-10afe1d7b2d2cec3477440efb338d366-V_Small