IMG 5238

Povodom 2. aprila, Svjetskog dana dječije knjige, u organizaciji Kulturnog centra „Nikola Đurković“ Kotor/ Gradske biblioteke i čitaonice u prepunoj sali Kina „Boka“ 3. aprila organizovana je radionica za djecu koju je vodio Uroš Petrović, nagrađivani dječiji pisac, koautor programa „NTC sistem učenja“ i autor koncepta „Zagonetna pitanja“ koji podstiču razvoj funkcionalnog znanja i kreativnog načina razmišljanja.

Uroš Petrović piše knjige za djecu i mlade koje pomjeraju granice u savremenoj literaturi. Počev od zbirki priča – mozgalica i romana u zagonetkama do fantastičnih pripovjesti, djela ovog autora jesu originalne pustolovine koje nagrađuju čitaoce. Razmrdavanje vijuga, susret sa čudesnim, neobičnim,ali i zastrašujućim, raskošna mašta i osobeni humor u njegovim knjigama, sve više postaju omiljenim štivom i za odrasle. Njegove knjige objavljene su u Italiji, Mađarskoj, Grčkoj, Makedoniji, SlovenijiiČeškoj.
Karakterističan je po inovativnom pristupu književnosti za djecu i mlade.
NTC (Nikola Tesla Centar) program sprovodi se u 17 država Evrope, a u sedam država je akreditovan od strane ministarstva obrazovanja."Doktor Ranko Rajović i ja smo napravili sistem želeći da omogućimo da naša djeca dostignu maksimum svojih potencijala. Želimo da im pomognemo da ne uče napamet, da bolje razmišljaju i primjenjuju ono što znaju, uče vještine koje će ih spremiti za život" – kaže Petrović.
On ističe da je jedan od ciljeva ovog sistema svakako i smanjenje poremećaja čitanja kod djece. Cilj ovakvih radionica jeste promocija čitanja, s obzirom na to da je brz razvoj tehnologije doveo do toga da „djeca manje čitaju, te da sve manje vremena provode napolju u igri.“ Ova radionica u Kotoru jeste baš za razmišljanje, kako da dosegnu svoje umne maksimume. Volim da tjeram ljude da razmišljaju i to radim i sa knjigama, i sa igrama, TV emisijama, kvizom koji sam napravio. Drago mi je da je sala prepuna. To je znak da radim pravu stvar" – zaključuje Petrović.

Radionici su pristvovali učenici Osnovne škole "Narodni heroj Savo Ilić", Osnovne škole "Njegoš", Osnovne škole "Veljko Drobnjaković" i predškolci iz Vrtića "Osmijeh". U ime organizatora prisutne je pozdravila Marija Starčević, rukovoditeljka Gradske biblioteke i čitaonice.

• IMG_5237
  • IMG_5238