• 20181109_094130
  • 20181110_145759

U organizaciji Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu i Radne grupe za zelene knjižnice Hrvatskog knjižničarskog društva od 8. do 10. novembra 2018. godine održana je 1. međunarodna konferencija o zelenim knjižnicama Let’s Go Green!
Na svečanom otvaranju učesnicima su se obratili prorektor za znanost, među institucijsku i međunarodnu suradnju Sveučilišta u Zagrebu prof. dr. sc. Miloš Judaš, glavna ravnateljica Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu dr. sc. Tatijana Petrić, predsjednica Hrvatskog knjižničarskog društva dr. sc. Dijana Machala, knjižničarska savjetnica za međunarodnu suradnju NSK Jasenka Zajec i član Recenzentskog odbora Konferencije dr. sc. Mladen Domazet.
Pripadnici bibliotekarske zajednice i međunarodno priznati naučnici, stručnjaci i aktivisti u raznim ,,zelenim’’ područjima predstavilli su najnovija kretanja u području razvoja zelenoga bibliotekarstva. Izlagači iz više od 20 zemalja (Bugarske, Crne Gore, Ekvadora, Finske, Francuske, Hrvatske, Indije, Irana, Njemačke, Sjedinjenih Američkih Država, Slovenije, Srbije, Švajcarske…) razmijenili su iskustva i primjere dobre prakse kojima biblioteke utiču na podizanje opšte svijesti o potrebi očuvanja životne sredine i održivog razvoja.
Jedina učesnica iz Crne Gore Jasmina Bajo, bibliotekarska savjetnica, predstavila je rad Hike and learn! o projektu koji je realizovan u sklopu obilježavanja međunarodne inicijative Dani evropske baštine 2017. godine sa temom Kultura i priroda. Tom prilikom je organizovana pješačko-edukativna tura Kotor – Krstac za grupu gimazijalca u saradnji sa Gimnazijom Kotor i Planinarskim klubom Vjeverice iz Kotora, a pod pokroviteljstvom Minstarstva kulture Crne Gore. Realizacijom ovog programa u potpunosti je ostvaren cilj projekta da se u isto vrijeme popularizuje kulturna i prirodna baština  Boke i Crne Gore.
U sklopu Konferencije postavljene su i tri izložbe – Zelena pismenost: izbor građe o ekologiji iz fonda Nacionalne i sveučilišne knjižnice u Zagrebu, Ane Rubić i Ive Plejić Brnčić, Mi smo ovaj (zeleni) svijet! (We are this (green) world!), Saule Gaizauskaite, Aurimasa Gaižauskasa, Sandre Prpić i Ljerke Miletić, i Ribareve ruke, Roberta Ravnića, a ujedno su i dodijeljene nagrade pobjednicima literarnog natječaja za osnovne škole pod nazivom Zelena priča za zeleni planet.
Konferencija je održana u suorganizaciji Knjižnice s Radnom grupom za zelene knjižnice Hrvatskog knjižničarskog društva, uz potporu Međunarodnog saveza knjižničarskih društava i ustanova (IFLA), Ministarstva kulture Republike Hrvatske i Ministarstva znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske.

• 20181108_134624
  • 20181110_100328