Lets Go Green banner objava

Nacionalna i sveučilišna knjižnica u Zagrebu od 8. do 10. novembra 2018. organizuje 1. međunarodnu konferenciju o zelenim knjižnicama Let’s Go Green!
U sklopu Konferencije pripadnici bibliotekarske zajednice i ostali učesnici i iz Hrvatske i inostranstva imaće priliku da se upoznaju s najnovijim kretanjima u području razvoja zelenoga bibliotekarstva i da razmijene iskustva i primjere dobre prakse u tom kontekstu. U programu Konferencije svojim izlaganjima učestvovaće i međunarodno priznati naučnici, stručnjaci i aktivisti u različitim zelenim područjima, i to iz Bugarske, Crne Gore, Ekvadora, Finske, Francuske, Hrvatske, Indije, Irana, Njemačke, Sjedinjenih Američkih Država, Slovenije, Srbije i Švajcarske.
Jedina učesnica iz Crne Gore je Jasmina Bajo, bibliotekarska savjetnica, koja će predstaviti rad ,,Hike and learn!’’ o projektu koji je realizovan u sklopu obilježavanja međunarodne inicijative Dani evropske baštine 2017. godine. Tom prilikom je organizovana pješačko-edukativna tura Kotor – Krstac za grupu gimazijalca u saradnji sa Gimnazijom Kotor i Planinarskim klubom ,,Vjeverice’’ iz Kotora, a pod pokroviteljstvom Minstarstva kulture Crne Gore.

Programom ove prve međunarodne konferencije o zelenim knjižnicama žele se postaviti odrednice i odrediti uslovi za usmjeravanje bibliotekarske zajednice s obzirom na potrebu za bibliotečkim sadržajima i programima usmjerenim na važnost i nacionalne i svjetske prirodne baštine te popularisanjem i podizanjem opše svijesti o potrebi očuvanja životne sredinei održivoga razvoja, kao i ojačati postojeća saradnja među baštinskim ustanovama razmjenom saznanja o dosadašnjem i predviđenom socioekonomskom uticaju njihovih programa na korisnike.
Suorganizatori Konferencije su Hrvatsko knjižničarsko društvo – Radna grupa za zelene knjižnice, a Konferencija se održava i uz podršku Međunarodnoga saveza knjižničarskih društava i ustanova (IFLA), Ministarstva kulture Republike Hrvatske i Ministarstva znanosti i obrazovanja Republike Hrvatske.

Program Konferencije