20171117 101244 1

Rukovoditeljica Gradske biblioteke i čitaonice Kotor, Marija Starčević od 15. do 17. novembra u organizaciji Gete instituta iz Zagreba, Sarajeva i Beograda učestvovala je na subregionalnoj radionici u Zagrebu na temu „Informacijske kompetencije za učenice i učenike“. Predavač i voditelj radionice bio je dr Fabian Franke, direktor Univerzitetske biblioteke u njemačkom gradu Bambergu. Dr Franke je učesnicima prenio iskustva iz svoga rada i rada Univerzitetske biblioteke, kao i približio uslove i politički okvir u kome djeluju biblioteke u Njemačkoj, osobito u Bavarskoj, gdje se grad Bamberg nalazi. Posebno zanimljivo, a različito u odnosu na naše prilike jeste podatak da već nekoliko godina djeluje Sporazum o saradnji javnih i naučnih biblioteka i srednjih škola/gimnazija. Sporazum donosi Ministarstvo prosvjete i obrazovanja i Savez bavarskih biblioteka. Po tom sporazumu, učenici se još u školama upoznaju sa informacijskom pismenošću i imaju besplatno pristup bibliotekama Univerziteta, a nastavni planovi moraju predvidjeti da učenici jednom do dva puta godišnje posjete biblioteke. Dok sa druge strane, biblioteke moraju razvijati standarde u domenu svoga djelovanja i ciljano sprovoditi aktivnosti u skladu sa istima.
Dr Franke je potom učesnicima radionice: bibliotekarima iz raznih gradova Hrvatske, Srbije, Bosne i Hercegovine i Crne Gore predstavio razne medote učenja i podučavanja, aplikacije za e-učenje koje se koriste u Univerzitetskoj biblioteci u radu sa učenicima srednjih škola. Drugog dana radionice, učesnici su u grupama isprobavali metode i aplikacije i razmjenjivali iskustva. Kao opšti zaključak iskristalisalo se mišljenje da se sa sprovođenjem informacijske pismenosti treba početi što ranije i sistemski i u školama i bibliotekama a istaknuta je i potreba da se organizuju i programi informacijske pismenosti za roditelje.
Gete institut iz Zagreba, Sarajeva i Beograda kao i svaki put do sada bili su izvrsni domaćini koji su se pobrinuli da se radionica odvija u savršenim uslovima i da svi učesnici budu više nego zadovoljni!

• 20171116_090753
  • 20171116_121606-1