PICT0016

U Atrijumu Kulturnog centra „Nikola Đurković“ u utorak 20. juna predstavljen je književni opus Borisa Jovanovića Kastela.
Borisa Jovanovića Kastela kritika smatra najznačajnijim crnogorskim pjesnikom mediteranske orijentacije i uglednim imenom mediteranskog pjesništva i postjugoslovenske književnosti.
Zastupljen je u Antologiji svjetske poezije Nosside na italijanskom jeziku, Antologiji Mediteranske ljubavne poezije od najstarijih vremena do danas (Narodna biblioteka Radosav Ljumović, Podgorica), Antologiji savremene slovenske poezije na slovenačkom jeziku (Međunarodna revija za poeziju, Rp. Lirikon, Velenje, 2010, u izboru i prevodu Petera Kuhara), Antologiji crnogorske poezije na albanskom jeziku, Antologiji južnoslovenske poezije Twoja chwila na poljskom jeziku, dvojezičnoj češko-engleskoj Antologiji savremene slovenske poezije Bludni korijeni (2015)…
Sa pjesnikom, čiji je opus od preko dvadeset knjiga poezije i eseja, razgovarao je književni kritičar Vanja Kovačević. ,,Slijedeći najdublje tragove Mediterana vidljive samo njegovim vrhunskim poznavaocima, Kastel korak po korak osvaja taj začudni prostor stavarajući tajnu mapu duše, kaže Kovačević.
Kastel kojeg često nazivaju pjesnikom Mediterana pojasnio je da cijelog svog života kroz stvaralačku prizmu piše jednu jedinu knjigu posvećenu Mediteranu , jer je “upravo Mediteran srce civilizacije, duša našeg bića, identiteta i duha … simbol svjetskosti, našeg kosmopolitizma.”
Kastelove stihove čitala je Andrea Marić. U ime organizatora prisutne je pozdravila rukovoditeljka Gradske biblioteke i čitaonice Marija Starčević.

• PICT0016
  • PICT0020