Njegos svjetski dan knjige pozivnica

Povodom Svjetskog dana knjige i autorskih prava, Kulturni centar „Nikola Đurković“ Kotor / Gradska biblioteka i čitaonica organizuju predavanje prof. dr Sonje Tomović-Šundić “Njegoševo shvatanje poezije i umjetnosti”. Predavanje će se održati u sali Kina „Boka“ u ponedjeljak 24. aprila 2017. godine sa početkom u 19.30 sati.
Ulaz je slobodan.

Sonja Tomović-Šundić angažovana je na Fakultetu političkih nauka, gdje izvodi nastavu na više predmeta. U akademsko zvanje redovnog profesora Univerziteta Crne Gore, na predmetima Politička antropologija, Estetika, Filozofija i Studije roda, izabrana je 2010. godine.
Iz oblasti antropologije, filozofije, estetike ima osam stručnih kniga i brojne tekstove objavljene u različitim naučnim publikacijama. Objavljene knjige i studije: Problem recepcije u savremenim estetičkim teorijama (Podgorica, 1998), Njegoševo poetsko bogoslovljenje (Stupovi, 1996), Od književnog djela ka čitaocu (Stupovi, 1997), Ogledi iz antropologije (Novi Sad, 2004), Danilo Kiš, između Lovćena i Zida plača (Novi Sad, 2004), Njegoš, pjesnik i mislilac (Novi Sad, 2006), Književno-antropološki portreti (CID, 2007), Petar I, vladar crnogorski (CID, 2007), Njegoševa filozofija čovjeka (Podgorica, 2017).
Svjetski dan knjige i autorskih prava obilježava se svake godine 23. aprila kao simboličan datum u svjetskoj književnosti jer su na taj dan 1616. godine umrli Miguel de Cervantes i William Shakespeare, a sama zamisao zasniva se na katalonskom običaju poklanjanja knjiga. Odluka o obilježavanju Svjetskog dana knjige i autorskih prava donijeta je na Generalnoj konferenciji Uneska u Parizu 1995. godine