download

U ponedjeljak 10. aprila u Ministarstvu kulture potpisani su ugovori o programima i projektima koje će Ministarstvo kulture sufinansirati u ovoj godini na osnovu godišnjeg konkursa u oblasti kulturno-umjetničkog stvaralaštva.
Ministarstvo kulture će u ovoj godini sufinansirati 176 projekata i programa iz oblasti kulturno-umjetničkog stvaralaštva, sa ukupnim iznosom 808.260 eura.
JU Kulturni centar „Nikola Đurković“ je i ove, kao i prošle godine otvorio prostor za pojedince, NVO, kulturne stvaraoce da preko naše Ustanove mogu realizovati projekte, manifestacije, rukovođeni, prije svega umjetničkim i produkcionim kvalitetom kandidovanih programa i projekata, pitanjem njihove usklađenosti sa definisanim razvojnim prioritetima – odnosno nacionalnom kulturnom politikom, referencama realizatora i mjesta realizacije, ciljevima i doprinosom razvoja kulture, međunarodnom promocijom naše kulture, održivošću budžeta, ali i zadovoljavanjem potreba u kulturi svih kategorija građana, od djece i stvaralaštva za dječiji uzrast, osoba sa invaliditetom amaterskog djelovanja u kulturi, do kulture manjinskih naroda, rodne ravnopravnosti…

Ove godine Ministarstvo je između desetak ponuđenih projekata iz našeg Kulturnog centra podržalo slijedeće projekte za realizaciju u toku 2017.godine.:
1. „Promocija crnogorske klapske muzike u Hrvatskoj“-za realizaciju ovog projekta zadužena je naša kotorska , mlada i respektabilna klapa Inkanto! (odobreno 1100,00 eura).
2. Iz oblasti književnog stvaralaštva, realizovaće se projekat objavljivanje stručne publikacije Aleksandre Tomović "Dobrotske pjesmarice" (odobreno 1500,00 eura).
3. „Gitarom kroz svijet“, projekat podrške našoj talentovanoj sugrađanki i pobjednici na brojnim međunarodnim festivalima Nađi Janković za učešće na takmičenjima u toku 2017.godine. (odobreno 1000,00 eura)
4. Predstava za djecu „Kako rastu veliki ljudi - Njegoš za djecu“, je podrška razvoju sjevera sa predstavom koja je kooprodukcija Dječijeg festivala i našeg Kulturnog centra (odobreno 2000,00 eura)
Podsjećamo, da smo u martu potpisali projekte sa Ministarstvom kulture iz oblasti Programa zaštite i očuvanja kulturnih dobara za 2017.g i to:
1. Izložba dokumenata o događajima vezanim za ujedinjenje Crne Gore i Boke Kotorske(1813-1814.godine) ,odobreno 2000,00 eura
2. Manifestacija „Bokeljska Noć“ -odobreno 5000,00 eura
3. Popularizacija i prezentacija kulturne baštine Boke i Crne Gore u Hrvatskoj (Knjige u izdanju naše kuće „BENEDIKTINCI NA PODRUČJU BARSKE NADBISKUPIJE I KOTORSKE BISKUPIJE“),odobreno 2300,00 eura

Kulturni centar ćei dalje nastaviti da pomaže rad amatera, pojedinaca i NVO, smatrajući da je ovo dobar model afirmacije novih i kontinuiteta u radu već prepoznatih stvaralaca, na svim nivoima, od lokalnog do međunarodnog.