98955787 2973705232722894 5951242522268270592 o

Još jedan rad na temu predstojećeg Festivala zmajevih brodova za našu virtuelnu izložbu posvećenu kineskom jeziku i kulturi pripremila je polaznica trećeg ciklusa edukativno-kreativnih radionica ,,Kineski kroz igru’' Lidija Vičić iz JU O.Š. ,,Njegoš'' Kotor, odjeljenje III/1.

Pored trka zmajevih brodova koje predstavljaju najpopularniju aktivnost ,,Dragon Boat'' Festivala (端午节 Duānwǔ jié) jedan od običaja je pravljenje ušivenih mirisnih vrećica ( 香包 Xiāng bāo) u koje se stavlja prah iđirota (poznat kao vodeni božur, mirisav šaš, mirisna trska, mirisni koren, komuš ili vodena sabljica), pelina i riže i drugi mirisni predmeti. Takođe, za vrijeme ovog festivala ljudi često stavljaju lišće iđirota i pelina na svoja vrata i prozore kako bi odvratili muve, moljce i ostale insekte od kuće. Vjeruje se da vješanje ovih biljaka na vrata ili prozore takođe tjera zlo i donosi zdravlje porodici - posebno djeci.
Razlog tome leži u činjenici da ,,Dragon Boat'' Festival pada na peti dan petog lunarnog mjeseca, koji predstavlja početak ljeta kada su zbog velikih vrućina ljudi podložni bolestima. Pored toga, zmije i insekti lako se razmnožavaju, pa je potreban oprez. Iz ove perspektive Festival zmajevih brodova može se opisati kao važan u drevnoj praksi iskorjenjivanja bolesti i prevenciji epidemija, slično današnjem ,,Svjetskom danu zdravlja"