• IMG-75da323c891ccc71f4a6d20bdcd73198-V
  • IMG-96ba4080e47940a48b85ffd25e4ad800-V
  • IMG-e45c9f4a7f761bdbbf8c26ca49af93b4-V

U petak 12. marta 2020. u Multimedijalnoj sali Kulturnog centra doc. dr Adam Sofronijević, zamjenik upravnika Univerzitetske biblioteke “Svetozar Marković” iz Beograda, održao je predavanje “Kreativnost u eri vještačke inteligencije: da li će ljudi i dalje biti konkurentni na tržištu rada budućnosti”. Predavanje je osvijetlilo problematiku ubrzanih promjena koje tehnologije vještačke inteligencije donose u svim sferama ljudskog djelovanja, od privrede, obrazovanja i nauke, pa do kulture i umjetnosti i ukazalo na efekte koje ovo ima na tržišnu vrijednost profesionalnih znanja i vještina koje svaki pojedinac posjeduje. U svijetu u kome inteligentne mašine svakoga dana preuzimaju sve veći broj intelektualnih poslova ljudska kreativnost i mogućnost ljudi da stvore nešto zaista novo moraju se prevrednovati, kako bismo shvatili koja nas to znanja čine unikatnima i drugačijim od mašina. Osmišljavanje individualnih obrazovnih strategija i odluke o tome šta ćemo i kada učiti, u sistemu formalnog obrazovanja i na sve druge brojne načine koji su danas raspoloživi, postaju suštinski važne životne odluke, od čijih ishodišta zavisi svrsishodnost poslovnih sposobnosti koje ćemo imati za 5 ili 10 godina i sposobnost da ne budemo zamijenjeni mašinama na svom radnom mjestu, već da dosegnemo sfere nove kreativnosti u kojima svrsishodna znanja kombinovana sa suštinom ljudskosti koju inherentno nosimo omogućavaju pojedincima, koji ih imaju, da budu produktivni članovi društva i pored naizgled sveprisutnog i masovnog upliva mašina u poslove koji su tradicionalno smatrani rezervisanim za ljude.
Predavanju su prisustvovali učenici kotorske Gimnazije sa profesorima.