• Image00002
  • Image00003
  • Image00004

Prvi internacionalni sajam knjiga Podgorica 2015. održan je od 18. do 22. novembra u Diplomatskoj kuli Capital Plaze. Sajam je otvorio crnogorski umjetnik, akademik Dimitrije Popović, koji je tom prilikom istakao da svaka ovakva manifestacija predstavlja praznik, naročito kad se zna da živimo u vrijeme koje nije sklono knjizi. Sekretarka Sekretarijata za kulturu i sport grada Podgorice, mr Nela Savković-Vukčević naglasila je da je namjera Glavnoga grada, kao organizatora sajma, predstavljanje crnogorskog izdavaštva, ali i promocija produkcije iz okruženja. Zemlja gost bila je Albanija.

Otvaranju sajma prethodila je panel diskusija na temu „Status knjige i autora u eri tranzicije“ na kojoj su govorili predstavnici PEN centara iz regiona: Mladen Lompar, Vida Ognjenović, Branko Čegec, Nedžad Ibrahimović i Vladimir
Vojinović, a tokom trajanja sajma uslijedile su brojne promocije i izlaganja (promocija knjige „Izvan koridora“, zbirka kratkih priča crnogorskih autora, izdanje Knjižare „Karver“, koja je prevedana na francuski jezik; biblioteke “Patrimonium”, FCJK; knjige “Njegoš naš nasušni” Gorana Sekulovića…)

Sajam su posjetili i bibliotekari kotorske Gradske biblioteke i čitaonice.