Image00002

U periodu 08-10. decembra 2014. godine u prostorijama COBISS centra Nacionalne biblioteke Đurđe Crnojević na Cetinju održan je kurs Upotreba programske opreme COBISS3/ Pozajmica. Kurs je održan u organizaciji Nacionalne biblioteke Đurđe Crnojević i Instituta informacionih znanosti IZUM iz Maribora, a predavač je bio mr Dušan Stošič iz Instituta informacionih znanosti IZUM iz Maribora. Jasmina Bajo viši bibliotekar kotorske Gradske biblioteke i čitaonice je pohađala kurs, koji je finansiran iz projekta Stručno usavršanje bibliotekara za rad u platformi COBISS3, kao i COBISS2 Serijske publikacije i COBISS2 Bibliografije, iz Programa zaštite i očuvanja kulturnih dobara za 2014. godinu Ministarstva kulture Crne Gore.

Kurs Upotreba programske opreme COBISS3/ Pozajmica obrađuje sledeće segmente: opšte o COBISS3 programskoj opremi, korisnički interfejs (brauzer, pretraživač, editor, prikazivač), COBISS3/Upravljanje aplikacijama (domaća biblioteka, partneri …), podešavanja (određivanje korisničkih destinacija...), osnovna uputstva za rad sa programskom opremom COBISS3 / Pozajmica, parametri pozajmice, evidencija članova, pozajmica građe, pretraživanje u lokalnom katalogu i uvid u stanje građe, vraćanje građe, produženje roka pozajmice i promena datuma vraćanja, rezervacije građe, servisi u COBISS/OPAC-u, izrada opomena i drugi postupci, blagajničko poslovanje, prezentacija ispisa za potrebe pozajmice u segmentu COBISS3/Ispisi, praktičan rad i zapisnik o pozajmici.

Dobijene privilegije su:  za dopunjavanje lokalnih šifrarnika i mogućnost dodeljivanja privilegija grupe P segmenta (osim privilegije kojom se korisnicima dodeljuje pristup OCLC bazi podataka) i privilegija grupe BP te privilegija grupe UPR (osim privilegije za dopunjavanje lokalnih šifrarnika).

COBISS 3 je treća generacija programske opreme za automatizaciju bibliotečkog poslovanja i pristup različitim bazama podataka, koju razvija i održava IZUM. Arhitektonske karakteristike programske opreme COBISS3 su grafički korisnički interfejsi, mogućnost unosa podataka i pretraživanje i u ćirilici, upotreba standarda UNICODE (ISO 10646), prilagodljivost u implementaciji izvan Slovenije, što manja zavisnost od mašinske opreme i operativnih sistema. Programska oprema COBISS 3 podržava različite funkcije biblioteka i nacionalnih COBISS centara s mogućnošću izbora korisničkih interfejsa na više jezika.