Image00004U okviru manifestacije Večeri posvećene Mihailu Laliću, u organizaciji JU Kulturni centar „Nikola Đurković“ i Gradske biblioteke i čitaonice Kotor, u ponedjeljak 8. decembra 2014. godine profesorica Božena Jelušić održala je predavanje „Mitsko u Lalićevim romanima – priča o prošlosti, sadašnjosti i budućnosti.“

Profesorica Jelušić smješta stvaralaštvo Mihaila Lalića u kontekst svjetske književnosti, kojoj svakako pripada. Imajući u vidu cijeli njegov opus, istraživanje je prvenstveno usmjerila na romane njegove tzv. prve faze.

S obzirom na to da je profesorica Jelušić prije svega teoretičarka književnosti, ona u svom istraživanju o mitskom polazi od najznačajnijeg predstavnika arhetipske kritike, Notropa Fraja. Fraj smatra da je u suštini književnog stvaranja oponašanje ritmova iz prirode koji su ciklični. Stoga Lalićevom romanu „Zlo proljeće“ odgovara mit proljeća. „Lelejska gora“ odgovara mitu ljeta, „Raskid“ mitu jeseni, a „Hajka“ mitu zime.

Profesorica Jelušić je istakla da je Lalić cijelog svog života pisao „crnogorsku komediju“ i uporedila ga sa Danteom i „Božanstvenom komedijom,“ odnosno Balzakom i „Ljudskom komedijom.“

Istakla je i hrišćanske motive u njegovom stvaralaštvu, kao i aluzije na Bibliju i biblijske motive. U skladu sa vremenom u kojem je stvarao, jasno je da je Lalić samo putem mita mogao izraziti svoje literarne stvavove.

Lalić je pisac prema kojem je društvo i danas kritički nastrojeno, ali čiji književni opus svakako treba istražiti. Ratne prilike, ideologija, nerazumljivost mitskog u Lalićevim romanima učinili su da on bude odbačen i gotovo zaboravljen.

Predavanje profesorice Božene Jelušić, koja se danas smatra najboljim poznavaocem Lalićevog djela, bilo je posjećeno i zapaženo. Odabrana publika  je reagovala na predavanje, pa su uslijedila pitanja i razgovor nakon predavanja.

Vjerujemo da će se nastaviti raditi na popularisanju Lalićevog stvaralaštva, koji zauzima i te kako važno mjesto u crnogorskoj, ali i svjetskoj književnosti.

• Image00001
  • Image00002