Viši bibliotekar Gradske biblioteke i čitaonice Kotor, Jasmina Bajo, posjetila je 59. Međunarodni Beogradski sajam knjiga, koji se održao od 26. oktobra do 3. novembra 2014. godine. Sajam je posjetilo oko 165 000 ljudi, a učestvovalo je 483 direktna izlagača i to 406 domaćih i 77 inostranih iz Kine, Velike Britanije, Francuske, Nemačke, Austrije, Španije, Japana, Indija, Rusije, Belorusije, Angole, Holandije, Grčke, Irana, Makedonija, Hrvatske, Albanije, Bosne i Hercegovine i Crne Gore. Ako se ovom broju priključe zastupljene firme, one koje su prisutne samo sa izdanjima, taj broj iznosi 971. Održan je i rekordan broj pratećih programa u organizaciji Sajma i izlagača - 866 programa.

Najtraženija i najprodavanija izdanja na ovogodišnjem Sajmu, između ostalih, su: Central park Gijom Musoa, Šifra Solomon Maj Ða , djela Milorada Pavića, Meše selimovića i Danila Kiša, najnoviji roman Umberta Eka Istorija mitskih zemalja, Tajna devet soba Džesi Bertona, Snežna kraljica Majkla Kaningema, Kraj kulture Erika Hobsbauma, Preljuba Paula Koelja,   Kainov ožiljak Dejana Stojiljkovića i Vladimira Kecmanovića, Spas 2 Isidore Bjelice, Napet šou Marka Šelića Marčela, Fajront u Sarajevu dr Neleta Karajlića , Romani Iva Andrića, Svilena buba Roberta Galbrajta (Džoana Rouling), Na rubu večnosti Kena Foleta i Ja sam Malala dobitnice Nobelove nagrade za mir Malale Jusafzai, Zašto narodi propadaju Darona Asemoglua i Džejmsa Robinsona, Kišova biografija , Izvod iz knjige rođenih Marka Tompsona , Car ili upravitelj Tonje Kjusopulu, stripovi Rip Kirbi, Princ Valijant i Mebijus. Tu su i nezaobilazni Pravopis srpskog jezika, Normativna gramatika i jednotomni Rečnik srpskog jezika.

Žiri 59. Sajma knjiga (Milan Radulović, predsjednik, Miroslav Maksimović, Vesna Kapor, Dragan Simeunović i Ljubiša Despotović ) nagradu za najboljeg izdavača 2014. godine dodjelio je Zavodu za udžbenike, a nagrada za izdavački poduhvat pripala je zajedničkom izdanju novosadske kuće Prometej i RTS-a za ediciju Srbija 1914-1918, objavljenu povodom stogodišnjice početka Prvog svjetskog rata.

Nagrada za najbolju dečju knjigu pripala je ediciji Deca čitaju srpsku istoriju, u izdanju Pčelice iz Čačka. Specijalno priznanje u 2014. godini dodeljeno je petom kolu edicije Deset vekova srpske književnosti, u izdanju Matice srpske iz Novog Sada.
Žiri za najljepšu knjigu i nagradu Bogdan Kršić (Jugoslav Vlahović,predsjednik, Tijana Kojić i Mirjana Živković) dodjelio je nagradu monografiji Univerzitet umetnosti u Beogradu u likovno-grafičkoj opremi Ilije Kneževića, u izdanju Univerziteta umetnosti u Beogradu.
Specijalno priznanje za mladog dizajnera dodjeljeno je Dragani Nikolić za likovno-grafičku opremu knjiga Izabranih pesama Vislave Šimborske i Tadeuša Ruževiča, u izdanju Trećeg trga i Čigoja štampe.

59. Međunarodni beogradski sajam knjige je uistinu bio pravi praznik za ljubitelje knjige i čitanja. Nadamo se da će seldeći Sajam posjetiti više bibliotekara iz naše Biblioteke, a kataloge sa najaktuelnijim naslovima većine izdavačkih kuća koje su učestvovale na ovogodišnjem Sajmu, korisnici mogu pogledati u Biblioteci.

• Image00001
  • Image00002