Antun Sbutega

„Ljudi Boke", naziv je knjige koja je u petak promovirana u crkvi Svetog Nikole na Prčanju, autora prof.dr. Antuna Sbutege, u organizaciji Ekumenskog centra „Don Branko Sbutega" i Pomorskog muzeja Crne Gore Kotor.
Knjigu su predstavili ravnateljica muzeja mr. Mileva Pejaković Vujošević i prof.dr. Milenko Pasinović koji je tom prilikom podsjetio „čitajući knjigu mnogi će se zapitati da li je Kotor i na koji način obilježio imena ličnosti o kojima je riječ. Mnogi će prepoznati duh ekumenizma vjekovima prisutan u Boki. Knjigom nas je autor podstakao na razmišljanje koliko i kako se odnosimo prema nasljeđu koje su nam ostavili preci, koje baštinimo ali ga ne svojatamo, koje je 65 % materijalnih kulturnih dobara Crne Gore, koje svojim vrijednostima vraća Crnu Goru u EUropu, ali i od Crne Gore traži više brige za njegovu zaštitiu u organizacionom, funkcionalnom i finansijskom smislu".

Kniga ima 364 stranice, sa preko 300 fotografija koje je uradio mr Stevan Koridić, u knjizi su opisane ličnosti iz različitih epoha, koje su pripadale različitim etničkim i socijalnim grupama kazala je mr.Mileva Pejaković Vujošević.
O knjizi je govorio i autor, koji je kazao kako je knjiga zbirka priča o životnim povjestima ljudi iz Boke koje je upoznao iz knjiga, priča, požutjelih dokumenata u arhivima, sa starih portreta u muzejima i crkvama a neke je čak i lično poznavao. Izbor ličnosti je arbitriran, jer u tijeku više od dvije ipo tisuće godina povijesti zaljeva u njemu je živilo jako puno ljudi, od kojih su mnogi ostavili tragove dovoljne da njihova životna priča bude ispričana, tako da je i sam bio u problemu jer je bilo previše osoba čije priče su se nametale svojom zanimljivošću, dramatičnošću a koje su morale biti eliminirane kako knjiga nebi bila preopširna.
Predstavljajući svoje djelo prof.dr. Antun Sbutega govoreći o ljudima koje je opisao u svojoj knjizi citirao jednog grčkog mislioca koji je kazao „ Vi nijeste živjeli običnim životom, vi ste živjeli na čudo potomstvu", zato „sam se potrudio da da ove priče ljudi iz Boke smjestim u odgovarajući povjesni, politički, kulturni, vjerski i socijalni kontekst" kazao je Sbutega.
Nakladnici knjige su Ekumenski centar „Don Branko Sbutega" i Pomorski muzej Crne Gore.
Župnik Prčanja don Ivo Ćorić predstavljajući ekumenski centar „Don Branko Sbutega" koji je u sklopu Franjevačkog samostana kao i crkva Svetog Nikole, istakao je kako će ekumenski centar afirmirati suradnju, zajednički suživot, ravnopravani dijalog među pripadnicima različitih konfesija te bogatstvo različitosti koji se oduvjek njegovao u Boki kotorskoj.
„Centar je otvoren za sve predstavnike vjerskih zajednica, predstavnike politike, privrede, kulture i društva, koji žele neposredno preuzeti dio odgovornosti za pitanje religijskih sloboda, kooperativnu konstruktivnu pozitivnu interakciju između različitih religijskig tradicija individualno i institucionalno" kazao je Ćorić.

Radio Dux