• IMG_0608
  • IMG_0613
  • IMG_0615

U srijedu, 16. aprila 2014. u 11 sati u palati Bizanti u Kotoru održano je uvodno predstavljanje inicijative za osmišljavanje strategije razvoja informacijske i medijske pismenosti kroz mrežu biblioteka, koju je pokrenula  Nacionalna biblioteka Crne Gore „Đurđe Crnojević“, kao nosilac razvoja bibliotečko-informacione djelatnosti, uz podršku Nacionalne komisije za UNESCO.

Predstavljanje je za bibliotekare Tivta, Budve, Herceg Novog i Kotora  organizovala Gradska biblioteka i čitaonica Kotor.

Vesna Kovačević, magistar bibliotekarstva iz oblasti informacione pismenosti, i Gordana Ljubanović, urednik nacionalne odrednice u UNESCO-vom višejezičnom Pregledu izvora o informacionoj pismenosti, govorile su o mjestu ovih pismenosti u spektru vještina potrebnih za učenje, rad i svakodnevni život u savremenom svijetu koji istovremeno karakterišu sve veća potreba za informacijama i informaciono preopterećenje, o posredničkoj i edukatorskoj ulozi biblioteka, o aktuelnim istraživanjima stepena informacijske pismenosti školske i studentske populacije u Crnoj Gori, i o odgovarajućim međunarodnim i regionalnim inicijativama: UNESCO IFAP (Program Informacije za sve), IFLA Sekcija za informacionu pismenost i Biblioteka Plus.

Cilj je da se populacija, počevši od učenika osnovnih škola, pa do najstarije, opismeni za 21. vijek. Ono što je početkom 20. vijeka bila osnovna, funkcionalna pismenost, tj. da ljudi umiju da čitaju, pišu i računaju, to su danas nove vrste pismenosti, s obzirom na vrijeme u kojem živimo. Riječ je o pismenosti o informacijama i medijima, odnosno vladanje vještinama korišćenja, organizovanja, razumijevanja informacija i medija – kazala je Ljubanović i dodala da ljudi moraju da se opismene za vještine koje su im neophodne u svakodnevnom životu.
U razgovoru koji je uslijedio najavljeno je osnivanje nacionalnog IFAP komiteta u okviru Komisije za UNESCO, razmijenjena su iskustva bibliotekara koja svjedoče o izuzetno skromnoj informacijskoj pismenosti naših studenata i dati su predlozi za njeno unapređenje.

Na linku:

možete pogledati Prezentaciju.