Image00001

Kulturni centar Nikola Đurković Kotor i Gradska biblioteka i čitaonica u utorak, 10. septembra u prostorijama Kina Boka sa početkom u 20 sati organizuju promociju romana Učenica profesora Džojsa autorke Ljiljane Tomanović Ponomarev.

Glavna junakinja romana Ljiljane Tomanović Ponomarev  je osamnaestogodišnja ljepotica Manja, Crnogorka iz imućne bokeljske porodice, sa početka XX vijeka. Pohađa časove engleskog jezika u Trstu kod čuvenog pisca Džejmsa Džojsa, koji ubrzo postaje njen mentor. Manja pogrešno shvata književnikove savjete o slobodi i ljudskoj potrebi za avanturom i zaljubljuje se u barona De Rosetija, sredovječnog italijanskog zavodnika. Nakon toga prisilno je vraćaju u Boku Kotorsku i udaju za Filipa. Ubrzo, ona počinje da osjeća dosadu i usamljenost. Dugo uspješno odolijeva iskušenjima sve dok se ne pojavi Marko, zbog koga će njen brak poći stranputicom, baš kao što je to u pismima anticipirao Džojs. Fatalan ishod je neminovan…

Autorka ističe da je roman proizvod njene fascinacije Bokom i „Uliksom” Džejmsa Džojsa :
To je zbog mog bokeljskog porijekla po očevoj liniji i kuće u Lepetanima stare 200 godina koja baštini i čuva tradiciju porodice Tomanovića. Posebno su mi interesantni ženski likovi. U ovoj sredini žene su vjekovima obrazovane ravnopravne nasljednice očeve imovine. Žene su svjetske putnice. Zato su moji ženski likovi pomalo i literarni potomci Nataše Rostove, Ane Karenjine, Eme Bovari, lejdi Četerli.(Dnevne novine Dan)

Pored autorke na promociji će govoriti mr Aleksandra Vuković, predavačica na Fakultetu umjetnosti u Podgorici.