Image00002

7. juna 2013. godine u Narodnoj biblioteci „Radosav Ljumović“ u Podgorici ODRŽAN OKRUGLI STO UDRUŽENJA BIBLIOTEKARA CRNE GORE: Nabavka knjiga i ostale bibliotečke građe u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama

Na okruglom stolu Udruženja bibliotekara Crne Gore Nabavka knjiga i ostale bibliotečke građe u skladu sa Zakonom o javnim nabavkama uz učešće Mare Bogavac - pomoćnice direktora Uprave za javne nabavke Crne Gore, Sanele Spahić - Ministrstvo kulture Crne Gore, Nine Lakić - Ministarstvo vanjskih poslova i evropskih integracija te direktora i predstavnika svih vrsta crnogorskih biblioteka, povedena je svestrana rasprava o primjeni navedenog zakona u našim bibliotekama.

Gošće skupa su prisutne bibliotekare i bibliotečke radnike informisale o sljedećem: zvanična predstavnica Uprave za javne nabavke obavijestila nas je o formiranju radne grupe za izmjene i dopunu Zakona o javnim nabavkama, a predstavnica Ministarstva vanjskih poslova i evropskih integracija da u Evropskoj Uniji na nivou direktiva i preporuka, ne postoji opšta formula za kupovinu bibliotečke građe u svjetlu zakona o javnim nabavkama, već je svakoj državi članici prepušteno da kreira svoj nacionalni okvir.

Na skupu su izneseni problemi naših biblioteka, posebno narodnih i akademskih, skopčani sa specifičnom prirodom knjige i ostalog bibliotečkog materijala, koji se ne mogu posmatrati i tretirati isključivo kao roba budući da je knjiga jedinstven proizvod i kulturno dobro. Vođeni ukupnim tonom, dominantnim stavovima i opštom saglasnošću da su knjige i ostali bibliotečki materijal specifično kulturno dobro, usvojili smo sljedeće zaključke:

• da Udruženje bibliotekara Crne Gore delegira svog predstavnika u radnu grupu za izmjene i dopune Zakona o javnim nabavkama;
  • da se biblioteke kao ustanove koje obavljaju djelatnost od javnog interesa izuzmu iz procedure javnih nabavki u dijelu nabavke-kupovine bibliotečke građe;
  • da se UBCG obrati Upravi za javne nabavke radi organizovanja seminara o primjeni Zakona o javnim nabavkama za biblioteke.

Takođe je dogovoreno da navedene zaključke proslijedimo na adrese ministarstava koja su nadležna za biblioteke kao ustanove (Ministarstvo kulture, Ministarstvo prosvjete i obrazovanja, Ministarstvo nauke, te Ministarstvo finansija i Ministarstvo vanjskih poslova i evropskih integracija).