Iz Gradske biblioteke: Dušanka Petrović, Jasmina Bajo i Marija Starčević posjetile su podgorički sajam. Tom prilikom fond Biblioteke obogaćen je za 64 knjige. Osmi međunarodni podgorički sajam knjiga (od 8. do 14. maja) ostaće upamćen po dolasku slavnog Rada Šerbedžije u Podgoricu i deficitu velikih izdavača iz okruženja. Nastup crnogorskih institucija kulture i nauke bio je ubjedljiv, a interesovanje ljubitelja knjige osrednje, dok su umjetnički program i organizacija bili odlični. (dnevni list Pobjeda)

Nagradu za najbolju ediciju na VIII međunarodnom sajmu knjiga dobila je Antologija moderne crnogorske poezije kojom su Pobjeda i Matica crnogorska započeli projekat Temelji i vrhovi crnogorske kulture. Nagradu za izdavački poduhvat podijelili su IK Plavi jahač iz BG za monografiju Kad Marina Abramović umre i Matica srpskaDruštvo članova u CG za Sabrane pjesme Novice Tadića. Nagrada za unaprijeđenje dječijeg izdavaštva otišla je u ruke IK Evrogiunti iz BG za knjige iz serijala o Hariju Poteru. Najbolje opremljeno umjetničko izdanje je Triod Posni, izdanje Nacionalne biblioteke Đurđe Crnojević Cetinje. Nagradu za najbolje opremljenu ediciju dobila je Biblioteka jubileji Istorijskog instituta Univerziteta CG.

Najbolji izdavač – nagrađen za kompletnu produkciju na ovogodišnjem Sajmu je Geopoetika iz BG. Organizatori Sajmu ističu da je posjetilaca bilo oko 30000, ali da je prodaja u odnosu na prošlu godinu bila znatno slabija.

Prenosimo iz medija o Sajmu:

Direktorica nacionalne biblioteke Crne Gore „Đurđe Crnojević“ Jelena Đurović kaže da su u pogledu organizacije, posjećenosti, vizuelnog identiteta, medijske pažnje i kupovine knjiga očekivanja opravdana. - Međutim, istakla bih i da želimo da vidimo još više izlagača na Sajmu, kako iz naše države tako i okruženja i Evrope, jer jedino veća i bogatija ponuda knjiga i jača konkurencija među izdavačima i knjižarima poboljšava kulturni, obrazovni, pa i finansijski efekat svakog sajma knjiga – poručila je Jelena Đurović.

I urednik izdavačke djelatnosti Instituta za crnogorski jezik i književnost Aleksandar Radoman ovogodišnje izdanje Sajma smatra lošijim od prethodnih. - Nema ozbiljnih izdavača iz inostranstva. Epitet međunarodni u nazivu sajma tako „visi“ kao reklama – kaže Radoman. Najvažnije je da smo imali uspješnu prezentaciju. Naučna smo institucija, rijetko smo u mogućnosti da ljudima detaljnije objasnimo čime se to mi bavimo i šta nudimo. S izuzetkom dnevnog lista Pobjeda, mi smo u medijskoj izolaciji. Sajam je bio odlična prilika da nas ljudi upoznaju – kaže urednik uzdavačke djelatnosti Instituta za crnogorski jezik i književnost Aleksandar Radoman.